Hrant Dink davasında iki tahliye!

AA |  14 Mart 2019 Perşembe - 12:18 | Son Güncelleme : 14 03 2019 - 12:18

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlileri ile ana dava hükümlülerinin de aralarında bulunduğu 4'ü tutuklu, 14'ü firari 85 sanığın yargılandığı davada ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Ercan Gün ve dönemin jandarma istihbarat görevlisi Muharrem Demirkale'nin adli kontrolle tahliye edilmesine karar verdi.

Gün ve Demirkale, başka FETÖ davaları kapsamında da tutuklu oldukları için cezaevinden çıkamayacak.


Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in  öldürülmesine ilişkin davada ara karar verildi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, mahkeme heyeti alınan  taleplere ilişkin ara kararını açıkladı. Buna göre mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Ercan Gün ve dönemin  jandarma istihbarat görevlisi Muharrem Demirkale'nin adli kontrol ile tahliyesine  karar verdi. Demirkale'nin Ankara'da, Ercan Gün'ün ise İstanbul'da haklarında  açılan davalarda tutuklu olduklarını hatırlatan heyet, tahliye kararına "bu  dosyadan tutukluluk halinin uzatılmasında zorunlu hal kalmaması, mevcut delil  durumu ve tutuklu kaldıkları süre"yi gerekçe gösterdi.
 
Diğer tutuklu sanıklar Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer'in bu  hallerinin devamına hükmeden mahkeme heyeti, ayrıca eski İstanbul Valisi Muammer  Güler, Vali Yardımcısı Ergün Güngör ile eski MİT görevlilerinin de aralarında  bulunduğu 11 kişinin bir sonraki duruşmada tanık olarak dinlenilmesine karar  vererek, duruşmayı erteledi. Tahliye edilmesine karar verilen sanık Muharrem Demirkale FETÖ'nün 15  Temmuz darbe girişimine ilişkin Ankara'da görülen davada; sanık Ercan Gün de  İstanbul'daki bir başka davada tutuklu bulunduğu için cezaevinden çıkamayacak.
 

ETİKETLER