Hrant Dink davasında 4 sanık tahliye edildi

03 Ağustos 2017 Perşembe - 11:38 | Son Güncelleme : 03 08 2017 - 16:42

Mahkeme, 25'i tutuklu 10'u firari 85 sanıklı davada, tutuklu 4 sanığın tahliyesine karar verdi


Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in  öldürülmesine ilişkin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, eski  emniyet müdürleri Ramazan Akyürek, Ali Fuat Yılmazer, Coşgun Çakar ve ana dava  dosyası sanıkları Ogün Samast, Erhan Tuncel ile jandarma görevlileri, gazeteciler  Ekrem Dumanlı ve Ercan Gün'ün de aralarında bulunduğu 25'i tutuklu 10'u firari 85  sanıklı davada, tutuklu sanıklardan dönemin Samsun İl Jandarma Komutanlığı Asayiş  Şube Müdürü emekli Yarbay Atilla Güçlüoğlu, yine suç tarihinde Samsun Jandarma  Komutanlığı'nda görevli Yüzbaşı Murat Bayrak, Astsubay Birol Ustaoğlu ve Astsubay  Yüksel Avan'ın tahliyesine karar verildi. 
 
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmanın öğleden sonraki  bölümünde, tahliye taleplerine ilişkin söz verilen gazeteci Ercan Gün, 24 yıllık  gazetecilik hayatında yüzlerce binlerce haber yaptığını belirterek, "(Ogün  Samast'ın Samsun'da çekilen görüntüleri)  Yaptığım en değerli haberlerden  biriydi. Bu kadar vahim bir konunun aydınlatılması, katkıda bulunmak açısından  önemliydi." dedi.
 
Gün, haberinde devlet memurlarının yüzünün buzlandığını dile  getirerek, şöyle devam etti:
 
"Ekrem Dumanlı veya herhangi bir kişi bana bu görüntüyü getirse yine  yayınlarım. Usame bin Laden tarafından gelse yine yayınlarım. FETÖ bu görüntüleri  çekip yollasa ben yine yayınlarım. Görüntüler bana kargoyla geldi. Tanımadığım  polis şefi yoktur. İyi bir gazeteci olduğum için buradayım. Tek hatam o haberi  yaptıktan sonra bir daha bu dosyaya bakmamam oldu. Ben bir gün boyunca Hülya  Avşar'ın görüntüsünün peşinde koştuğumu hatırlıyorum. Mesleğime, aileme ve  çocuğuma dönmek istiyorum. Tahliyemi istiyorum."
 
Tutuklu sanık Ali Öz de FETÖ'nün şifreli haberleşme programı "ByLock"u  kullanmadığını, Bank Asya'ya para yatırmadığını, himmet vermediğini belirterek,  10 yıldır bu davadan yargılandığını söyledi. Trabzon'da görev yaptığı istihbarat  şube ve personelinin, örgütsel bağı olduğuna inanmadığını ifade eden Öz, 12 aydır  tutuklu olduğunu dile getirerek, tahliyesini istedi.
 
Taleplerin ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu  sanıklardan dönemin Samsun İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürü emekli  Yarbay Atilla Güçlüoğlu, yine suç tarihinde Samsun Jandarma Komutanlığı'nda  görevli Yüzbaşı Murat Bayrak, Astsubay Birol Ustaoğlu ve Astsubay Yüksel Avan'ın  tahliyesine karar verdi.
 
Heyet, tahliyelere gerekçe olarak, ''TSK'dan ihraç olmamaları, Ogün  Samast'ın bu sanıklarla ilgili beyanının çelişkili olması, sanık Bayrak'ın  telefonundaki görüntülerin Samast'ın emniyetteki görüntüleri olması ve bunun  diğer sanıklarca da doğrulanması, bu sanıkların FETÖ ile bağlantılı olduğu iddia  edilen sanık Muharrem Ay ile iltisaklı oldukları belirtilmesine rağmen sanık  Ay'ın tutuksuz olması, Birol Ustaoğlu'nun üst rütbesindekilerce bayraklı foto  çekmesinin emredilmesi, Ustaoğlu'nun astsubay olması, o an emniyette birçok üst  rütbeli karşısında resen hareket edemeyeceği ve amacının algı operasyonu  olmadığı, Samast'ı konuşturma niyetinde olması, bunun aksinin ispatlanamaması ve  sanıkların FETÖ ile bağlantılarının tespit edilemediğinin aşikar olması"  gösterildi.
 
Heyet, duruşmaların 2, 3, 5 ve 6 Ekim'de yapılmasına hükmetti.