Hong Kong Uluslararası Havalimanı'nda uçuşlar iptal edildi

AA |  12 Ağustos 2019 Pazartesi - 14:57 | Son Güncelleme : 12 08 2019 - 14:57

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde, suçluların Çin'e iadesini kolaylaştıran tasarıya karşı düzenlenen protestolar nedeniyle Hong Kong Uluslararası Havalimanı'nda tüm uçuşlar iptal edildi.


Binlerce Hong Konglu, protestolara polis müdahalesinin sertleşmesine  tepki olarak sabah saatlerinde havalimanının ana terminalini, geliş ve gidiş  salonlarını işgal etti.
 
Göstericilerin sayısının giderek artması, yolcuların check-in ve varış  işlemlerini tamamlamasını yavaşlattı.
 
Havalimanı İdaresi Sözcüsü Yang Guang, yaptığı açıklamada, binlerce  kişinin katıldığı gösterilerin havalimanı operasyonlarını ciddi şekilde  aksattığını belirtti.
 
Yang, şiddet ve suça dönen gösterilere karşı hoşgörü ve merhamet  gösterilmeden sert tedbirler alınması gerektiğini savundu.
 
"Hong Kong'da durum, bölgenin geleceği hakkında endişelenen herkesin  kanunu çiğneyenlere ve şiddete başvuranlara 'hayır' demesi gereken bir dönüm  noktasına gelmiştir." ifadesini kullanan Yang, bugün sadece yolcu alımına  başlanan ve iniş izni alan uçuşların yapılacağını, diğer uçuşların tümünün iptal  edildiğini kaydetti.
 
Diğer yandan, Hong Kong polisi tarafından gelecek gösterilere  müdahalede kullanabileceği belirtilen tazyikli su fışkırtma aracının tanıtımını  yaptı.
 
Hong Kong protestolarla gündemde
 
Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi, Hong Kong'da hüküm giyen veya  haklarında suçlama iddiaları bulunan kişilerin Çin'e, Makao Özel İdari Bölgesi'ne  ve Tayvan'a iadesini kolaylaştıran yasa tasarısı ve buna karşı yapılan  protestolarla dünya gündeminin ilk sıralarında yer alıyor.
 
Söz konusu yasa tasarısının görüşülmesi, protestolar nedeniyle 15  Haziran'da askıya alınırken, gösterilerine devam eden protestocular ise yasa  tasarısı resmi olarak iptal edilene kadar eylemlerini sürdüreceklerini  açıklamıştı.
 

ETİKETLER