Hong Kong'da zanlıların Çin'e iadesiyle ilgili düzenleme

AA |  12 Haziran 2019 Çarşamba - 9:24 | Son Güncelleme : 12 06 2019 - 9:24

Tartışmalı yasal düzenlemeye ilişkin bugün yapılacak görüşme gösteriler nedeniyle ertelendi.


Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde zanlıların  Çin'e iadesini kolaylaştıran yasal düzenlemeyle ilgili görüşme ertelendi. 
 
South China Morning Post gazetesinin haberinde, Hong Kong’da Yasama  Meclisinde (LegCo) zanlıların Çin'e iadesini kolaylaştıran yasal düzenlemeye  ilişkin bugün yapılması planlanan görüşmenin gösteriler nedeniyle ertelendiği  belirtildi.
 
Görüşme tarihiyle ilgili açıklama yapılmadığı ifade edilen haberde,  Hong Kong yönetiminin yasal düzenleme konusundaki ısrarı ve baskısının devam  edeceği vurgulandı.
 
Binlerce kişi sokağa döküldü
 
Yasal düzenlemeye karşı binlerce kişi hükümet binaları önünde  toplanırken, bazı noktalarda göstericiler ile güvenlik güçleri arasında arbede  yaşandığı ifade edildi.
 
Eylemcilerin dün geceden toplanmaya başladığı gösteri alanlarında,  bazı yolların barikatlarla kapanması nedeniyle kamu binaları, özellikle de  LegCo'ya ulaşım sağlanamadığı bildirildi.
 
Hong Kong Özel İdari Bölgesi Başyöneticisi Carrie Lam Cheng Yuet-ngor,  pazartesi günü yaptığı açıklamada, zanlıların yargılanmak üzere Çin'e iade  edilmesinin önünü açacak yasa tasarısının önemli ve gerekli olduğunu, Hong  Kong'un adaleti savunmasına ve uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesine  yardımcı olacağını ifade etmişti.
 
Öte yandan, tartışmalı yasal düzenleme için Mecliste 20 Haziran'da  oylama yapılması bekleniyor.
 
İade yasası için önerilen değişiklik
 
Protestolara sebep olan, şüphelilerin Çin'e iadesini kolaylaştıran  yasal düzenlemeler 3 Nisan'da Meclise sunulmuştu. 
 
Düzenlemeler, zanlıların Çin ana karası, Çin'in Makao Özel İdari  Bölgesi ve Tayvan'a iadesini kolaylaştırıyor. 
 
Hong Kong Parlamentosunda, geçen ay değişikliğe karşı çıkan  milletvekilleriyle değişiklik yanlıları arasındaki kavgada çok sayıda  milletvekili yaralanmıştı.
 
Muhalifler, iade yasasında yapılacak bu değişikliğin, Hong Kong'un  özgürlüklerini ortadan kaldırılacağını savunurken, Hong Konglu yetkililer, bir  cinayet zanlısının Tayvan'a iadesi için bu değişikliğin yapılması gerektiğini  belirtiyor. 
 
Muhalifler ise yasanın çıkması halinde bunun, Çin'in Hong Kong'daki  siyasi muhalifleri hedef almasıyla sonuçlanacağından endişe ediyor. 
 
Öte yandan Hong Kong'da yüzlerce hukukçu, tasarıya karşı sessiz  yürüyüş gerçekleştirmişti. 
 
Hong Kong, 1898'de imzalanan "kira sözleşmesiyle" uzun yıllar  İngiltere hakimiyetinde kaldıktan sonra 1997'de Çin'e devredilmişti. İmzalanan  ortak deklarasyon çerçevesinde Hong Kong'a, 2047 yılına kadar Çin'e sadece dış  politika ve savunma gibi alanlarda bağlı kalarak "tek ülke, iki sistem"  politikasıyla idari bağımsızlığını ve yapısını koruma hakkı tanınmıştı.
 
Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde Mart 2017'de yapılan  başyönetici seçiminden zaferle çıkan Carrie Lam, Temmuz 2017'de Çin Devlet  Başkanı Şi Cinping'in huzurunda Pekin merkezi hükümeti ve Hong Kong halkına  bağlılık yemini ederek görevi selefi Leung Chun-ying'den devralmıştı.

ETİKETLER

hong kong çin iade