Honda, 2018 yılını satış rekoru ile kapattı

07 Ocak 2019 Pazartesi - 17:24 | Son Güncelleme : 07 01 2019 - 17:24

Honda, 2017'de gerçekleştirdiği tarihinin en yüksek satışı olan 26 bin 421 adedi, geçen yıl 28 bin 661'e taşıyarak yeni bir rekora daha imza attı.


Honda'dan yapılan açıklamaya göre, Honda, 2017'de gerçekleştirdiği  tarihinin en yüksek satışı olan 26 bin 421 adedi, geçen yıl 28 bin 661’e  taşıyarak yeni bir rekora daha imza attı. Honda Türkiye, söz konusu artışla  otomobil ve hafif ticari toplam pazarının ilk 10 markası arasında satış adedini  artıran "tek marka" oldu.                
 
Stratejik olarak filo satışları yerine perakende müşteri satışlarına  odaklanıp daralan pazarda büyüme başarısı gösteren Honda, toplam satışlarını  2017'ye oranla yüzde 8,5 artırarak pazar payını yüzde 5,9’a çıkardı. Honda  Türkiye, söz konusu pazar payı artışı ile daralan pazarda büyüme gösteren 3  markadan biri olma başarısını elde etti.                
 
Toplam otomotiv pazarı içerisinde yüksek satış adetlerine sahip  markalar baz alındığında ise Honda, 2018 yılında satış rakamlarını en çok artıran  marka olarak öne çıktı. Bu sonuçlara göre Honda, otomobil pazarında en çok satış  yapan 6. marka oldu.                 
Honda için 2018 yılının bir diğer başarısı ise ekim ayında "Türkiye’de  en çok satılan" otomobil markası olmasıydı. Honda, bu başarı ile Türkiye otomobil  pazarında birincilik elde eden ilk Japon markası oldu. Türkiye’de sergilediği  başarıyı Honda’nın global pazarında da koruyan Honda Türkiye, bu yıl da  İngiltere’den sonra Avrupa’da en çok satış yapan ülke olma başarısını sürdürdü.                                
Civic’in başarısı                                
 
Honda’nın başarılarında kilit noktası olan Civic Sedan modeli,  ağustos, eylül ve ekim ayları olmak üzere üst üste 3 ay boyunca Türkiye’nin en  çok satan modeli oldu. 2018 yılında 4 bini dizel olmak üzere toplam 23 bin 799  adet satılan Honda Civic Sedan, yıl genelinde de en çok satılan üçüncü model olma  başarısını elde etti. Filo satışları çıkartıldığında ise bireysel müşterilerin en  çok tercih ettiği model Civic sedan oldu.                
 
Honda, 2018 yılında Civic Type R ve NSX modelleriyle de dikkati çekti.  Super Sport kategorisinde rol aldığı ve Avrupa’da sadece 5 ülkede satılan NSX  modelinden 2018 yılı içinde 3 adet satıldı. Honda Türkiye, bu başarı ile toplam  NSX satışını 5’e çıkarmış oldu.                
 
"Hot Hatch" sınıfının en güçlü modellerinin başında gelen, Honda’nın  dikkat çekici diğer modeli ise Civic Type R oldu. Honda, 2018 yılını toplam 19  adet Civic Type R satışı ile kapattı.             

ETİKETLER