Hollanda'da ırkçı partinin İslam karşıtı kampanyasına tepki

AA |  16 Mart 2018 Cuma - 13:55 | Son Güncelleme : 16 03 2018 - 13:55

Özgürlükler Partisi, seçim kampanyası kapsamında hazırladığı reklam filminde İslamofobik ifadelere yer verdi.


Yerel seçimlere hazırlanan Hollanda'da ırkçı  Özgürlükler Partisinin (PVV) İslamofobik seçim kampanyası filminin kamu yayın  kuruluşunda yayınlanması tepki çekti. 
 
Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığına bağlı kamu yayın kuruluşu NPO'da  siyasi partilere ayrılan zaman diliminde PVV'nin “İslam ölümcüldür” ifadelerinin  yer aldığı reklam filmi yayınlandı.
 
Seçim kampanyası kapsamında hazırlanan ve İslam'ı kötüleyen filme,  Hollandalılar sosyal medya üzerinden tepki gösterdiler ve yayınlanmasının  yasaklanmasını istediler.
 
Reklam filminin iğrenç olduğunu belirten Alie de Vries, "Siyasi  partiler için ayrılan zaman dilimi her zaman ürkütücü oluyor ama Özgürlük  Partisinin bu sefer yaptığı gerçekten iğrenç. Büyük kırmızı harflerle İslam  eşittir yazısının ardına bir sürü kötü terimler. Sonunda da kanın aktığı  'ölümcül' terimi." sözlerini paylaştı.
 
Erik adlı kullanıcı da, "'İslam ölümcül' demekle Müslümanların katil  olduğuna vurgu yapmak istiyor. Fakat bu kanunen yasak olduğu için söyleyemez.  Bunun için sadece dinden bahsediyor. Hitler'in 30'lu yıllarda Yahudilere karşı  yaklaşımına ne kadar da benziyor." paylaşımında bulundu.
 
Chantal Suissa-Runne de, "Zaten hastayım ama PVV'nin reklam filminden  ateşim bir derece daha yükseldi. İslam eşittir kölelik, ölümcül, vs. Bir Yahudi  olarak bunu tolere etmiyorum. Çoğu Yahudiler popülist partiler tarafından  Müslümanlara vurmak için değnek olarak kullanılmaktan bıktılar." yazısını  paylaştı.
 
NPO'ya tepkisini gösteren Joost Baars da, "PVV bu filmle daha da ileri  gitse de benim demek istediğim PVV'nin ne yaptığı değil. Ben daha çok kamu yayın  kuruluşunun yaptığına şok oldum." mesajını paylaştı.
 
Hollanda'da yerel seçimler 21 Mart'ta yapılacak.