Hocaların Hocası 17'lik şoför kurbanı

Tebernüş KİREÇÇİ / Meltem GÜNAY / Sedat ÖZKÖMEÇ |  15 Mayıs 2003 Perşembe - 0:25 | Son Güncelleme : 15 05 2003 - 0:25

Ünlü fizikçi Prof. Dr. Sait Akpınar, 17 yaşında ehliyetsiz bir gencin jeep'inin altında kaldı. Akpınar dün toprağa verildi, sürücü ise 2 milyar kefaletle serbest


Türkiye'nin binbir zorlukla yetiştirdiği değerli bir beyni daha kaybettik. Hem de ehliyet alacak yaşı bile doldurmadığı halde, altında son model bir jeeple yollarda cirit atan bir lise öğrencisi yüzünden. Deneysel fiziğin öncüleri arasında sayılan ve Küçükçekmece Nükleer Araştırma Enstitüsü'nün Kurucu Müdürü olan Prof. Dr. Sait Akpınar (90), Yeşilköy'de yürüyüş yapmak için çıktığı sokakta bir aracın hızla çarpması sonucunda hayatını kaybetti. Ağır yaralı halde International Hospital'a kaldırılan Prof. Dr. Sait Akpınar, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Sait Akpınar, yine kendisi gibi fizikçi olan SHP eski Genel Başkanı Erdal İnönü ile de uzun yıllar birlikte çalışmıştı.

Birden önüme çıktı
Kazayı yapan Bilge Kağan Lisesi 3. sınıf öğrencisi C.G., polise verdiği ifadesinde Akpınar'ın park eden araçların arasından birden önüne çıktığını, fren yaptığı halde çarpmayı engelleyemediğini söyledi. İfadesinin ardından Bakırköy Nöbetçi 5. Sulh Ceza Mahkemesi'ne çıkarılan C.G., tutuklandı. Ancak avukatı, müvekkilinin öğrenci olduğunu, üniversite sınavlarına hazırlandığını, sabit ikametgah sahibi olduğunu ve Prof. Dr. Sait Akpınar'ın hastane masraflarını karşıladığını belirterek nakdi kefalet karşılığında tahliye edilmesini istedi. C.G. 2 milyar lira kefalet karşılığında serbest bırakıldı. C.G.'nin, babası H. G.'nin, tekstil sektöründe faaliyet gösteren ve bünyesinde 4 marka üreten bir şirketler grubunun sahibi olduğu öğrenildi.

Nükleer fiziğin duayeniydi
İstanbul'da 1913 yılında doğan Sait Akpınar, Türkiye'de fizik biliminin duayenlerinden kabul ediliyordu. Almanya'da Goethe Üniversitesi'nde yüksek lisans, Göttingen Üniversitesi'nde doktora yapan Sait Akpınar, ABD'de Massachussets Institute of Technology ve Argonne National Laboratory'de nükleer reaktör, nükleer elektronik ve kozmik ışınlar alanında eğitimden geçti. Milli Savunma Bakanlığı İlmi İstişare Kurulu Üyeliği ve İstanbul Üniversitesi'nde uzun yıllar öğretim Üyeliği yaptı. TÜBİTAK Marmara Temel Bilimleri Araştırma Enstitüsü'nde danışmanlık yapan Sait Akpınar, emekli olduğundan bu yana ağır işitenler için bir duyma cihazı üzerine çalışıyordu. Akpınar, 27 Aralık 1983'te de TÜBİTAK Hizmet Ödülü'nü aldı.

ETİKETLER

0