Hızlı büyüme formülü

20 Mayıs 2016 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 20 05 2016 - 2:30

Türkiye İhracatçılar Meclisi, son 4 yılın 2’sinde büyümeye katkı veremeyen ihracatla ilgili kapsamlı bir rapor hazırlattı.


 
Türkiye’nin dış ticareti ile ilgili çok boyutlu bir analiz ihtiyacından yola çıkılarak ilki 2 yıl önce hayata geçirilen, bu yıl da  3’üncüsü ile içeriği üzerinde iyileştirmeler yapılarak daha kapsamlı hale getirilen “Ekonomi ve Dış Ticaret Raporu” hazırlandı. 
 
  Rapor, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM)  ekonomi danışmanı Can Fuat Gürlesel tarafından TİM Ar-Ge ofisinin katkılarıyla hazır hale getirildi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi rapora göre son 4 yılın ikisinde net ihracatın büyümeye katkısının negatif olduğuna işaret ederek, net ihracata dayalı daha hızlı büyümeler için ihracatta katma değerin artırılması gerektiğini vurguladı. 
 
Zorlandık
 
2023 ihracat hedeflerine ulaşabilmek için 2015 yılı için belirlenen alt hedefe ulaşmada zorlanıldığını kaydeden Büyükekşi “Dünya ticaretinden aldığımız payı 2015 yılında artırmış olmamız, hedeflerimize ulaşmamız için yeterli değildir. Yatırım, üretim ve ihracat için çevre koşullarının iyileştirilmesi ve destek uygulamalarının daha etkin hale getirilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi. Büyükekşi, emtia fiyatlarındaki düşüşün maliyet düşüşüne çevrilmesini istedi.
 
Hedefe 3 engel
 
Rapora göre, mevcut küresel makro eğilimler, 2023 yılına ilişkin iddialı hedeflere ulaşılmasını güçleştirmekle birlikte aynı zamanda önemli fırsatları da içeriyor. Bu küresel eğilimler içinde Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında kendi koşulları ile ortaya çıkan 3 engel görülüyor. Bunlar, teknoloji ve inovasyon alanındaki açık, yurt içi üretim yetkinliklerinin rekabetçiliği kısıtlaması ile bölgesel siyasi ve ekonomik istikrarsızlıklar. Mevcut küresel eğilimlere ilave olarak 2023 hedeflerine ulaşılmasında belirleyici olacak yeni şekillenen bir eğilim ise Sanayi Devrimi 4.0 olarak gösterildi.

ETİKETLER