Hızlansak büyüme sınırlanır yavaşlasak ekonomi aşırı ısınır

26 Ağustos 2018 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 26 08 2018 - 2:30

Fed Başkanı Powell, “Faiz artırımında hızlı davranılması ekonomik büyümeyi sınırlandıracak ancak yavaş davranması durumunda da ekonomi aşırı ısınabilir. Kademeli artırmada iki risk de ciddiyetle ele alınıyor” dedi.


ABD’de Wyoming eyaletinin Jackson Hole kasabasında düzenlenen  sempozyuma katılan ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, burada “Değişen Ekonomide Para Politikası” başlıklı bir konuşma yaptı. Powell, Fed’in faiz artışlarına kademeli olarak devam edeceğini söyledi. Powell, “Fed’in faiz artırımında hızlı davranması durumunda ekonomik büyüme sınırlanabilir, ancak yavaş davranması durumunda daekonomi aşırı ısınabilir. Federal Açık Piyasa Komitesi, faiz oranlarını kademeli olarak artırmada bu iki riski ciddiyetle ele alıyor” değerlendirmesinde bulundu.
 
Açık bir işaret yok
 
Ülkede enflasyon oranının yakın zamanda yüzde 2’lik seviyeye yaklaştığını kaydeden Powell, bu seviyenin üzerine çıkmayla ilgili açık bir işaretin bulunmadığını, bu nedenle de aşırı ısınmayla ilgili artan bir risk görülmediğini vurguladı. Powell, FOMC’nin en son toplantı tutanaklarına işaret ederek, “Gelir ve istihdamdaki güçlü büyüme devam ederse, faizlerdeki kademeli artışlar uygun olacaktır” ifadelerini kullandı. Ekonominin güçlü olduğunun altını çizen Powell, devam eden büyümeyi, güçlü iş gücü piyasasını ve yüzde 2’ye yakın enflasyon oranını desteklemek için para politikasının ayarlanacağını sözlerine ekledi.
 
Fed denge istedi
 
Denizbank Yatırım Hizmetleri Grubu Stratejisti Orkun Gödek, “Başkan Powell’ın Jackson Hole sunumunda enflasyona yönelik yönlendirmesi genel piyasa ve bizim yaklaşımlarımızla paralel. Enflasyon için esas hareketin yılın ilk yarısında olması bekleniyordu ve oldu da. Teşviklerin etkisi nedeniyle büyümedeki ivmelenmeyi Fed politika ayarlamasına devam ederek dengelemeyi istedi” dedi. Gödek, “2018 sonrasında büyümenin seyri federal fonlama oranının nihai noktası için belirleyici olacak. Ekstra bir durum oluşmaması durumunda yüzde 2.5-3 aralığı en olası senaryo” şeklinde konuştu.
 
Güvercinlerin sesi yükseliyor
 
Powell, Fed’in faiz artışlarına kademeli olarak devam edeceğini söyledi ancak konuşmasındaki güvercin vurguları dolara düşüş getirdi. Bunlara ek olarak St. Louis Fed Başkanı James Bullard da “Bir faiz artırımı daha resesyona giden zemini oluşturmaya yeter” ifadeleriyle Fed’deki güvercin görüşlerin ulaştığı seviyeye bir üst noktaya taşıdı. Bullard, bu yılki FOMC’de oy kullanmıyor ancak 2019’da FOMC’de yerini alacak.
 

ETİKETLER