Hızla yayılıyor! Ölü sayısı 242'ye yükseldi!

AA |  19 Mayıs 2017 Cuma - 14:00 | Son Güncelleme : 19 05 2017 - 14:00

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Yemen'deki kolera salgınında hayatını kaybedenlerin sayısının 242'ye yükseldiğini ve salgının hızla yayıldığını bildirdi.


Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın  toplantısına telefonla bağlanan DSÖ Yemen Temsilcisi Dr. Nevio Zagaria, ülke  genelinde 23 bin 425 kolera vakası tespit edildiğini belirtti.
 
Zagaria, en çok başkent Sana'da etkili olan ve en başta 18 vilayette  görülen salgının 23 vilayete yayıldığına dikkat çekti.
 
Yemen'de iki yıldan uzun süredir devam eden çatışmalar nedeniyle  sağlık sisteminin tamamen çöktüğünü dile getiren Zagaria, ülkede ekimde zirve  noktaya ulaşan kolera vakalarının aralıkta durulduğunu ama hiçbir zaman tamamen  kontrol altına alınamadığını vurguladı.
 
Zagaria, "Kolera salgınının yeniden ortaya çıkma hızının eşi benzeri  görülmedi." ifadesini kullandı.
 
Ülkede salgının hızla yayıldığını ve şu ana kadar 242 kişinin yaşamını  yitirdiğini belirten Zagaria, salgının daha fazla can almaması için başta içme  suyu tesisleri ve su kaynaklarının elden geçirilmesi amacıyla somut adımlar  atılması gerektiğinin altını çizdi.
 
Yemen'deki UNICEF Ofisi hafta başında yaptığı açıklamada, ülke  genelinde 17 bin 200 kolera vakası tespit edildiğini ve salgın nedeniyle yaşamını  yitirenlerin sayısının 209'a çıktığını bildirmişti.
 
Yemen'de iki yıldan uzun süredir devam eden çatışmalar nedeniyle ülke  içinde yerinden edilmiş yaklaşık 3 milyon kişi, temiz içme suyu bulunamaması ve  atıkların toplanamaması nedeniyle her gün koleraya yakalanma riskiyle karşı  karşıya kalıyor.