Hırvatistan'da "milli formalı" hükümet toplantısı

12 Temmuz 2018 Perşembe - 14:12 | Son Güncelleme : 12 07 2018 - 15:34

Hırvatistan'ın 2018 FIFA Dünya Kupası'nda finale kalmasının ardından Başbakan Andrej Plenkovic ve bakanlar, hükümet toplantısına milli formalarla katıldı


Hırvatistan'ın 2018 FIFA Dünya Kupası yarı finalinde  İngiltere'yi 2-1 yenerek tarihinde ilk kez finale kalmasının ardından Başbakan  Andrej Plenkovic ve kabinedeki tüm bakanlar hükümet toplantısına milli formalarla  katıldı. 
 
Dün akşam oynanan maçın ardından tüm ülke genelinde coşkuyla kutlanan  tarihi zafer, bugünkü hükümet toplantısına da yansıdı. Başbakan Plenkovic ve  kabinedeki bakanların toplantıya milli formalarla gelmesi renkli görüntüler  oluşturdu.
 
Başbakan Plenkovic, hükümet toplantısının başında yaptığı açıklamada,  Dünya Kupası'nda finale kalan Hırvatistan'ın futbolda bir otorite olarak kabul  edilmesi gerektiğini belirterek, tarihi başarının Hırvatistan'ın tanıtımına büyük  katkı sağladığını vurguladı.
 
Futbol federasyonunu ve milli takımı tebrik eden Plenkovic, "Dün  yaşananların ülkemizin futbol tarihinde benzeri yok. Zaferimizin, dost milletler  ve komşularımız tarafından da benimsendiğini ve kendisi büyük olmasa da yüreği,  cesareti ve coşkusu büyük Hırvatistan'ın gücünün görüldüğünü düşünüyorum."  ifadelerini kullandı.
 
Hırvatistan'ın 1998 FIFA Dünya Kupası'nda üçüncü olduğunu anımsatan  Plenkovic, "Finale kalmamız, son 20 yılda en güçlü takımlardan biri haline  geldiğimizin ve kendimizi futbolda otorite olarak kabul etmemiz gerektiğinin  göstergesi." dedi.
 
Plenkovic, finalde Fransa ile karşılaşacak Hırvatistan milli takımına  başarılar dileyerek, millilerin Hırvatistan'a Dünya Kupası ile dönmeleri  temennisinde bulundu.