Hipster mekanlar balıkçıları yendi: Arnavutköy

Burak Tapan/brktpn@gmail.com |  03 Aralık 2017 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 03 12 2017 - 2:30

Arnavutköy, hızla Karaköy-Nişantaşı mekanları ile rekabet edecek duruma geldi. Bir zamanların balıkçılar diyarı olan semtte hipster barlar boy gösteriyor. Son iki yılda açılan mekan sayısı 50’den fazla.


İstanbul’da her şey gibi sosyal hayatın dinamikleri de hızlı değişiyor. Şimdi Karaköy ve Topağacı’ndan sonra yeni mekanlarıyla Arnavutköy yükselişte.
 
Kısa bir süre önceye kadar Arnavutköy’de yeme-içme ve sosyalleşme balıkçılarla sınırlıydı. Fishmekan’dan Adem Baba’ya, Sur Balık’tan Zıpkın’a, kadar seçenek çoktu. Şimdi ise Arnavutköy, hipster mekanlarıyla Bebek ve Karaköy’e bir alternatif olarak karşımızda. 
 
Sahilden içeri yani Arnavutköy’ün yerleşim yeri olan iç kısmına doğru girdiğinizde kalaycı dükkanı ve karşısındaki 50 yıllık berber dükkanının hemen yanında sabah kahvaltısı için krep ve limonata yapan modern bir kafeyle karşılaşıyorsunuz. Hafta sonları saat 19:00’dan itibaren oluşan trafik bir zamanlar hafta sonları Reina ve Sortie önündeki oluşan hengameden farksız. 
 
Şu günlerde Hudson’ın yanı başına açılan Small ve Pop konuşuluyor. Ama en çok eski Şamdan’a benzetilen Small dillerde. Bir de Halet-i Ruhiye diye bir kokteyl bar var. Orası da kokteylleriyle müdavimlerini yarattı. Kendi tarzlarında yoluna devam ediyor.
 
Semtin üç büyüğü: Any, Luzia ve Hudson
 
Semte adım attığınız anda gençler ve hipsterlar’ın birbirleriyle anlaşmışcasına doldurdukları, kapı önlerinde takıldıkları üç yer öne çıkıyor: Any, Hudson ve Luzia.
 
Any; ‘corner pub’ konseptiyle mahallenin ilk sıra dışı mekanlarından. Etrafındaki diğer mekanların açılmasına da ön ayak olan Any’nin barından dışarı taşan kalabalık, semte büyük hareketlilik getirdi. Buraya “Arnavutköy’ün Lucca’sı” diyen de var.  Gündüzleri restoran olarak hizmet veren mekan akşam üzeri kokteyl içmeye gelen insanlarla dolup taşıyor. Cuma-cumartesi günleri ise saatler ilerlediğinde dj kontrolü ele alıyor ve parti başlıyor. Pazarları da canlı müzik eşliğinde yemek yiyebileceğiniz bir ortam oluşuyor. Cranberry Jack denemeden ayrılmayınız. (İki kişi ortalama fiyat 170 TL)
 
Any kadar müdavimi olan diğer bir mekan da geçen yıl açılan Luzia. “Sivas” filmiyle Venedik Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü’nü kazanan yönetmeni Kaan Müjdeci’nin Berlin’den sonra İstanbul’da Burcu Tokatlı, Ayten Özer ve Oğuz Erdin ile birlikte açtığı yer.
 
Kokteylleriyle kısa zamanda popüler oldu Luzia. Herkesin dilinde “Cherry Blossomy” var... Doğrusu bu kokteylin ne kirazla, ne de çiçekle bir alakası var, bol narenciyeli bir cin kokteyli. Sinema veya tiyatro dünyasına ait insanlarla hemhal olmak istiyorsanız özellikle üst kattaki partileri kaçırmayın. (İki kişi ortalama fiyat 130 TL) 
 
Geçtiğimiz yılın başında kapılarını açan Hudson ise rekabete yeni bir boyut getirdi. Mönüde ızgara bonfile, karamalize soğan ile hazırlanan trüflü patates püresi ve ızgara bonfileye ızgara istiridye mantarı eşlik ediyor. Horseradish soslu Steak Tartar, mekanın tadılması gereken spesiyallerinden… Özel fesleğen sosu ile hazırlanan tartarı mutlaka denenmeli. (İki kişi ortalama fiyat 200 TL)
 
“Aman kalabalık olmasın” diyenlere 
 
Dışarıdan bakıldığında çiçekçi zannedeceğiniz Kavanoz’un arka bahçesinde gizli bir cennet yatıyor. Üçüncü dalga kahve ve butik şarap çeşitlerinin yanında, füme hindili ile keçi peynirli ve ızgara sebzeli gibi sıcak sandviçler tercih edilebilir. 
(İki kişi ortalama 150 TL)
 
Sığınakta partileyenlere 
 
Nişantaşı ve Karaköy başta olmak üzere farklı semtlerde gizli, sığınak misali 50-60 kişinin partilediği yer altı “underground” mekanlar da epey gözde. Arnavutköy’de bu ihtiyacı şimdilik “Small” karşılıyor. Mekan biraz küçük, 80-90 kişi kapasiteli. Taş duvarlar, pencere yok.  
 
Manzarasıyla herkesi tavladı: Whisper Kitchen & Bar
 
Yılların Kuyu Balık’ı yerini Whisper’a bıraktı. Mekanda ördekli gyoza, ponpon karides, şarap soslu midye öne çıkıyor. . Üstelik Whisper’da sadece lezzetli bir akşam yemeği yemekle kalmıyor, başarılı bir DJ performansı ile geceye eğlenerek devam edebiliyorsunuz. Whisper Pazartesi hariç hafta içi günler 1.30’a, Cuma-Cumartesi geceleri ise 02.30’a kadar hizmet veriyor. (İki kişi ortalama fiyat 250 TL)
 
Şehrin en gözde kokteyl barı oldu
 
Alexandra Cocktail Bar; açıldığı andan itibaren kokteyl tutkunlarının favori mekanları arasında baş köşeyi kapmış durumda. Viski ile hazırlanan Bergamot ve Narenciye aromalı Knock! Knock! denenmeli. (İki kişi ortalama fiyat: 150 TL)
 
 
Geçtiğimiz yılın başında kapılarını açan Hudson ise rekabete yeni bir boyut getirdi. Mönüde ızgara bonfile, karamalize soğan ile hazırlanan trüflü patates püresi ve ızgara bonfileye ızgara istiridye mantarı eşlik ediyor. Horseradish soslu Steak Tartar, mekanın tadılması gereken spesiyallerinden… Özel fesleğen sosu ile hazırlanan tartarı mutlaka denenmeli. (İki kişi ortalama fiyat 200 TL)

YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep