Hindistan'da hava kirliliğine plaka önlemi

AA |  04 Kasım 2019 Pazartesi - 11:30 | Son Güncelleme : 04 11 2019 - 11:49

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de hava kirliliğinin artması nedeniyle özel araçların iki hafta boyunca bir gün tek bir gün çift plaka esasına göre trafiğe çıkmasına izin verileceği bildirildi.


Hindistan'da hava kirliliği nedeniyle alınan karara göre, plaka numarası tek sayıyla biten özel araçlar tek sayılı günlerde, çift sayıyla bitenler de çift  sayılı günlerde trafiğe çıkamayacak.

320 LİRA CEZA KESİLECEK

İki hafta sürmesi planlanan yeni uygulama çerçevesinde Yeni Delhi'de  her gün kayıtlı yaklaşık 1,2 milyon aracın trafiğe çıkmasının önüne geçilmesi  planlanıyor. BBC'nin haberinin göre de tek çift plaka uygulamasını ihlal eden  sürücülere yaklaşık 320 lira ceza kesilecek. Plaka uygulamasından acil durum  araçları, iki tekerli araçlar ve yalnız başına araç kullanan kadın sürücüler muaf  tutulacak.

"KENT GAZ ODASINA DÖNDÜ"

Yeni Delhili yetkililer, plaka uygulaması süresince ek otobüs ve metro  seferlerinin yapılacağını açıkladı. Yeni Delhi Eyaleti Başbakanı Arvind Kejriwal sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, kentin "gaz odasına" döndüğünü ifade etti.

HAVA KİRLİLİĞİ SEVİYESİ TEHLİKELİ BOYUTTA

Başkentteki 37 hava kalitesi izleme istasyonunun tamamı hava kalitesi  indeksini 400'ün üzerinde göstermiş, bazı bölgelerde bu seviye 700'ün üzerine  çıkarak tehlikeli seviyeye gelmişti. Kejriwal da başkentteki hava kalitesinin son  5 yılın en düşük seviyesinde olduğuna dikkati çekmişti.

ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITILMIŞTI

Yeni Delhi'de cuma günü hava kalitesi acil durum seviyesine düşmüş, kentteki öğrencilere maske dağıtılmıştı. Haryana ve Pencap eyaletlerinde yakılan anızlara, Işık Bayramı Diwali  Festivali sırasında yoğun olarak patlatılan havai fişekler ve yakılan kutlama  ateşleri eklenince, Yeni Delhi'deki hava kalitesi çok düşük seviyeye inmişti. Dünya Sağlık Örgütünün geçen yıl yayımladığı verilere göre, dünyada  hava kirliliğinin en fazla olduğu 10 şehir Hindistan'da bulunuyor.