Hindistan'da fil 14 kişiyi öldürdü

AA |  09 Ağustos 2017 Çarşamba - 18:18 | Son Güncelleme : 09 08 2017 - 18:21

Hindistan'ın Jharkhand ve Bihar eyaletlerinde bir fil 14 kişiyi öldürdü.


Hindustan Times gazetesinin haberine göre, Bihar'da 4 kişiyi öldüren  fil, nisan ayında geçtiği Jharkhand'da da az sayıda üyesi kalan Pahariya  kabilesinden 10 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.
 
Filin son kurbanı ise pazar günü market alışverişinden evine dönerken kestirme yol olarak seçtiği ormandan geçen 25 yaşındaki Raju Pahariya adlı genç oldu.
 
Pahariya'nın eşi Mangli Paharin, fillerin son aylarda insanları  öldürdüğünü ancak orman biriminin fili yakalamak için somut bir adım atmadığını  dile getirdi. Paharin, köylülerin canlarını kaybetme ve evlerinin yıkılması  korkusuyla yaşadığını söyledi.
 
Orman koruma yetkilisi MK Singh, Andra Pradeş eyaletinin başkenti  Haydarabad kentinden bir avcı ile fili uysallaştırmak için Uttar Pradeş  eyaletinden 5 terbiyecinin bugün Jharkhand'a geleceğini açıkladı.
 
Avcının, 12 yaşında ulusal oyunlarda yaptığı atışla altın madalya  kazanan 61 yaşındaki Nawab Shafath Ali Khan olduğu belirtildi.
 
Fili sakinleştirmek için planları olduğunu söyleyen Singh,  önlemlere rağmen yakalayamamaları halinde fili vurmak için izin isteyeceklerini  dile getirdi.
 
Singh, fili korumak için her türlü önlemin alındığına dikkati çekti.
 
Bölgedeki köy halkının, fillerin evlerini ve mahsullerini hedef alması  nedeniyle geceleri nöbet tuttuğu ifade edildi.
 
Diğer yandan, orman yetkilileri, fili yakalamak için birçok önlem  alındığını savundu. Batı Bengal eyaletinden nisanda 12 görevlinin fili kovalamak  için Jharkhand'a geldiğini kaydeden yetkililer, bu görevlilerin hala farklı  köylerde kaldığını ancak istenen sonuca henüz ulaşılamadığını aktardı.
 
Bu arada, eski Finans Bakanı Yashwant Sinha'nın Jharkhand'a bağlı  Hazaribagh bölgesinin Hutpa köyündeki evine de iki gün önce bir fil sürüsü  saldırmış ve bahçe duvarını yıkmıştı.
 
Jharkhand'da son 10 yılda fillerin 589 kişinin hayatını kaybetmesine neden olduğu öğrenildi.
 
Hükümet, 2011 verilerine göre, 25 bin 585 kalan Pahariyaları korumak  ve geliştirmek için birçok plan açıklamıştı.
 

ETİKETLER

hindistan fil ölüm