Hindistan, Çin sınırına füze savunma sistemi konuşlandırdı

AA |  28 Haziran 2020 Pazar - 0:15 | Son Güncelleme : 28 06 2020 - 0:15

Hindistan, Çin ile yaşanan sınır çatışmasının ardından Himalaya Dağları’ndaki Ladakh’a karadan havaya füze savunma sistemi yerleştirdi.


Times of India gazetesindeki habere göre, yetkililer, Çin savaş uçağı  ve helikopterlerinin yol açacağı bir sorunun önlenmesi için bölgeye Hindistan  ordusunun savunma sistemlerinin yerleştirildiğini belirtti.
 
Hindistan’ın adımı, Çin’in, iki ülke arasındaki Fiili Kontrol Hattı  (LAC) boyunca savaş uçağı ve helikopterlerinin faaliyetlerini artırmasının  ardından geldi.
 
"Akash (Gökyüzü)” isimli orta menzilli karadan havaya füze savunma  sistemi yerli olarak Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü (DRDO) tarafından  geliştirildi.
 
Bölgede gerilimi yükselten süreç
Hindistan'ın kuzeydoğusundaki Ladakh bölgesinde 15 Haziran'da 20 Hint  askerinin ölümüyle sonuçlanan çatışmaya neden olan ve bölgede tansiyonu yükselten  süreç, Çin askerlerinin mayıs başında üç noktadan Ladakh bölgesine girmesi,  burada çadır ve askeri karakollar kurmasıyla başlamıştı.
 
Çin askerlerinin, "bölgeden ayrılmaları" yönünde defalarca yapılan  sözlü uyarılara aldırış etmediği ifade edilmiş, iki ülke arasında bir diğer  tartışma konusu Sikkim eyaletinde de Çin ve Hint askerleri arasında çatışmalar  yaşanmıştı.
 
İki ülke askerlerinin Ladakh bölgesinin doğusunda ve Sikkim eyaletinde  karşı karşıya gelmesinin ardından gözler bu bölgeye çevrilmişti.
 
Öte yandan haziran başında iki ülke dışişleri bakanlığı yetkililerinin  sınırda artan gerilimi video konferans yoluyla görüştüğü açıklanmıştı.
 
Hindistan, anlaşmazlığın barışçıl müzakereyle üstesinden gelinmesi  konusunda Çinli yetkililerle hemfikir olunduğunu bildirmiş, Pekin yönetimi de iki  ülkenin gerilimin düşmesine ilişkin konsensüse vardığını duyurmuştu.
 
Çin ve Hindistan arasındaki 3 bin 500 kilometrelik sınır hattının  büyük bölümü, iki ülke arasında egemenlik tartışmalarına neden oluyor.
 
Pekin yönetimi, "Güney Tibet" olarak adlandırdığı Hindistan'ın  Arunaçal Pradeş eyaletindeki 90 bin kilometrekarelik toprakta hak iddia ederken,  Yeni Delhi, Aksai Chin platolarını kapsayan 38 bin kilometrekarelik alanın Çin  tarafından işgal edildiğini savunuyor.
 
Taraflar, uzun yıllardır süregelen görüşmelere rağmen egemenlik  ihtilaflarını çözemezken, iki ülke arasındaki gerilim, 2017'de de Çin'in  bölgedeki bir sınır yolunu tartışmalı bir platoya uzatmaya çalışması üzerine  artmıştı.