Heybeliada'da orman yangını

DHA/AA |  12 Temmuz 2020 Pazar - 18:07 | Son Güncelleme : 12 07 2020 - 21:11

Heybeliada'da ormanlık alanda iki farklı noktada çıkan yangın, kontrol altına alındı.

Bakan  Bekir Pakdemirli;  (Heybeliada'daki yangın) 3 kişi gözaltına alındı.


İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, saat 17.07'de Heybeliada  Aşıklar Yolu Mevkisi'ndeki ormanlık alanda 2 farklı noktada yangın çıktığı  belirtildi.
 
Yangına, Orman Bölge Müdürlüğü İtfaiye Teşkilatı, İstanbul Büyükşehir  Belediyesi İtfaiye ve Harp Okulu personel ve ekipmanları ile 2 helikopterle  müdahale edildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
"Yangın söndürme çalışmalarına Tarım ve Orman Bakanlığımızca çevre  illerden 3 helikopter ve 2 yangın söndürme uçağı sevk edilmiştir. Yangını  söndürme çalışmaları devam etmekte olup, konuyla ilgili geniş çaplı soruşturma  başlatılmıştır."
 
Orman Genel Müdürlüğü de yangını kontrol altına alma çalışmalarının  devam ettiğini belirterek, yangına 5 helikopter, 2 uçak ve 1 arazöz sevk  edildiğini duyurdu.
 
 
Vatandaşlar da ekiplere destek verdi
 
Bu arada, Adalar Belediyesi hoparlöründen eğitimi olan vatandaşlar  yangına müdahaleye çağrıldı.
 
Bazı vatandaşlar da su bidonları, damacana, pet şişe ve kovalarla  ekiplerin söndürme çalışmalarına destek veriyor.
 
Bakan Pakdemirli ve Vali Yerlikaya, Heybeliada'ya gitti
 
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve İstanbul Valisi Yerlikaya,  incelemelerde bulunmak üzere yangın bölgesine gitti.
 
Yerlikaya, buradaki incelemelerinin ardından Twitter hesabından  yaptığı açıklamada, "Yangın 19.45'te kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları  devam ediyor." ifadelerini kullandı.
 
 
DAK/SAR üyeleri de 2 botla yangına müdahale için göreve çıktı
 
İBB'nin açıklaması
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, Heybeliada'da  çıkan 2 ayrı orman yangınına 3 yangın söndürme helikopteri, 1 çıkarma gemisi, 16  araç ve 50'ye yakın personelle müdahale ettiği belirtildi.
 
Açıklamada, karadan ve havadan soğutma çalışmalarının devam ettiği  bildirildi.

ETİKETLER

Heybeliada orman yangın