Herkesi ilgilendiriyor! Yeni Corona virüs genelgesi yayımladı

AA |  25 Mart 2020 Çarşamba - 19:45 | Son Güncelleme : 25 03 2020 - 20:00

Tarım ve Orman Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında ekmek ve ekmek çeşitlerinin ambalajlı olarak satılması için genelge yayımladı.


Bakanlık tarafından yayımlanan genelgede, ekmek üreten iş yerlerine  yönelik resmi kontrollerin sıklaştırılması, özellikle ambalajsız olarak piyasaya  arz edilen ürünlerin ilgili mevzuat hükümlerini taşıyıp taşımadığına bakılması  hususunda il müdürlüklerinin daha önce talimatlandırıldığı anımsatıldı.
 
Ancak tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgının devam ettiği  süre içinde bazı tüketicilerin belirlenen hijyen kurallarına uymamasının halk  sağlığı açısından risk oluşturabileceğinin değerlendirildiği kaydedildiği  genelgede, bu nedenle halkın sağlığını korumak ve salgının yayılmasını azaltmak  amacıyla, bazı tedbirlerin alınmasının uygun görüldüğü ifade edildi.
 
Ambalaj yoksa görevli verecek
 
Genelgede, piyasaya arz edilen ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışında  ürünleri tüketicinin doğrudan almasının engelleneceğine işaret edilerek, şunlar  kaydedildi:
 
"Emek ve emek çeşitleri üç şekilde satışa sunulabilecektir. Hazır  ambalajlı olacak. Emek ve ekmek çeşitleri gıda ile temasa uygun kağıt veya  plastik esaslı bir ambalaj malzemesine konularak satışa sunulabilecek. Ambalaj  malzemelerinin ağız kısmının ürünün rutubetini bırakabilmesi amacıyla açık  bırakılmasında sakınca bulunmuyor. Ambalaj malzemesine konulmamış ürünler sadece  bulaşmayı ve tüketicinin ulaşmasını engelleyecek şekilde hijyen tedbirinin  alındığı dolap ve tezgahlarda bulundurulabilecek ve tüketici talebi üzerine  işletme görevlileri tarafından uygun bir ambalaj malzemesine konularak tüketiciye  arz edilebilecek."
 
Pazar ve manav gibi yerlerde, sokaklarda, seyyar araçlarda da  ambalajlı veya ambalajsız ekmek satışı yapılmayacağının vurgulandığı genelgede,  işletmelere acilen bu konudaki duyurunun yapılması istendi.