Her 50 kişiden biri AIDS'li! Salgın alarmı!

02 Kasım 2016 Çarşamba - 11:48 | Son Güncelleme : 02 11 2016 - 11:48

AIDS hastalığına her gün 100 yeni kurbanın yakalandığı Rusya’da bu sabah gelen haber, tehlike çanlarının çok daha güçlü çaldığını ortaya koydu.


1,3 milyon nüfusu ile Rusya Federasyonu’nun en büyük dördüncü şehri olan Yekaterinburg’da durumun artık "HIV salgını” diye nitelenecek hale geldiği, resmi ağızlarca  ilan ve tasdik edildi.
 
Ura.ru sitesine dayanarak Rusya medyasının geniş yer verdiği habere göre, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Tatyana Savinova, durumun kritik olduğunu ve şehride yaşayan her 50 kişiden birinin hastalık kaptığını söyledi.
 
Savinova şehirde resmi kayıtlı 26 bin 693 HIV taşıyıcısı olduğunu belirterek, “Bu rakamın sadece resmen doktora başvuranlar olduğunu ve denizde damla olduğunu söyleyebiliriz. Resmi veriler her 100 bin kişiden 1826 kişinin taşuyıcı olduğunu gösteriyor. Eğer hastalık nüfusun yüzde 1’inden fazlasına bulaşırsa salgın demektir. Bizde oran yüzde 1,8” dedi.
 
HIV’in büyük ölçüde  uyuşturucu bağımlılarında olduğu inancının yanlış olduğunu belirten yetkili, 342 taşıyıcının bebek olduğunu, cinsel hastalıklarla bulaşma oranının da yüzde 40’ı geçtiğini vurguladı.
 
TürkRus.Con sorunun Rusya’da geldiği vahim noktayı geçen hafta şu haberle duyurmuştu:
 
Tüm dünyayı sarsmaya devam AIDS hastalığının Rusya’daki vaka sayılarında aritmetik değil neredeyse “geometrik” artış trendi içine girmesi, hükümeti “yeni eylem planı” konusunda harekete geçirdi.
 
Bakanlar Kurulu, 2020 yılına kadar uygulanacak olan AIDS ile strateji planının kabul etti.
 
Eylem planının amacı öncelikli olarak AIDS vakalarındaki artışı kontrol altına alabilmek.
 
Hükümet özellikle 18-49 yaş grubunu hastalığın sonuçları konusunda bilgilendime konusuna yoğunlaşacak.
 
Resmi yayın organı Rossiyskaya Gazeta’nın haberine göre, 1985’den 2015 yılına kadar Rusya’da resmen 824 bin 706 resmi HIV vakası kayıt edildi.
 
Ancak bu noktada en ürkütücü rakam, 2006 yılından beri yeni vaka sayısının her yıl bir önceki yıla kıyasla 10 kat artması.
 
Dünyada her gün 8 bin 500 yeni vaka kaydı yapılırken, Rusya’da günlük yeni sayısı 100’den fazla olarak açıklanıyor.
 
Rusya’nın resmi makamları 1 milyonun altında toplam vakaya işaret ederken, bağımsız araştırmalar içinde bu rakamı 2 milyona yakın ifade edenler de var.
 
Rusya’da AIDS en fazla uyuşturucu bağımlıları arasında yaygın. Cinsel ilişki ile hastalık bulaşımı ikinci sırada. Uzmanlar özellikle para karşılığı seks yapanlar arasında HIV pozitif hastalarının çok yaygın olduğuna dikkati çekiyor.