Her 10 çocuktan 6’sı akıllı cep kullanıyor

23 Ağustos 2018 Perşembe - 2:30 | Son Güncelleme : 23 08 2018 - 2:30

Teknoloji kullanım yaşı gün geçtikçe düşüyor. GFK ve DigitalTalks’ın iş birliğiyle yapılan araştırmaya göre Türkiye’deki 6-15 yaş aralığındaki çocukların % 59’unun cebinde akıllı telefon, % 44’ünde bilgisayar var.


Teknoloji gün geçtikçe hayatımızın her alanında her saniyesinde yerini alıyor. Teknolojiyi kullanım yaşı da gittikçe küçülüyor. Son olarak GFK ve DigitalTalks’ın iş birliğiyle yapılan ‘Çocukların Cihaz Sahipliği ve Sosyal Medya Kullanımı’ araştırmasının sonucu, çarpıcı gerçeği gözler önüne serdi. Araştırma kapsamında, Türkiye’de 15 ilde 6-15 yaş grubunda çocuğu olan 161 ebeveyn ile görüşülerek çocukların cihaz (akıllı telefon, bilgisayar, tablet) sahipliği, sosyal medya hesapları ve bu hesapları ne amaçla kullandıkları sorgulandı. Türkiye’de 6-15 yaş grubundaki çocukların yüzde 59’unun akıllı telefon, yüzde 42’sinin tablet ve yüzde 44’ünün bilgisayar sahibi olduğu belirlendi. 
 
Yüzde 41’i sosyal medyada 
 
Araştırmaya göre, çocukların yüzde 41’i sosyal medya hesabı kullanıyor. Bunların yüzde 85’i Facebook, yüzde 68’i Instagram ve yüzde 36’sı YouTube üyesi. Sosyal medya hesabı olan çocukların ebeveynlerinin yüzde 71’i çocuklarının sosyal medya hesaplarını kontrol ettiklerini ve kimlerle iletişim halinde olduklarını takip ettiklerini belirtti. 
 
Ebeveynlere göre çocuklar video izliyor
 
Annelerin yüzde 78’i, babaların da yüzde 53’ü çocuklarının video izlemek için sosyal medya hesaplarını kullandığını düşünüyor. Ebeveynler, çocuklarının yüzde 42’sinin ödev ve eğitici faaliyetler için sosyal medya hesaplarını kullandığını ifade ediyor. Ebeveynlere göre çocuklar sosyal medya hesaplarını daha çok arkadaşlarıyla iletişim kurmak (yüzde 85) amacıyla kullanıyor. Daha sonra sırasıyla video izlemek (yüzde 66), fotoğraf ve video paylaşmak (yüzde 64) ve oyun oynamak (yüzde 56) geliyor.
 

ETİKETLER