Henüz ünlü olup olmadığımın farkında değilim

Burak Kara / bkara@gazetevatan.com  |  18 Aralık 2016 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 18 12 2016 - 2:30

DJ. Mahmut Orhan'ın yeni şarkısı Feel, YouTube'ta yaklaşık 100 milyon kişi tarafından izlendi. 23 yaşındaki Orhan her ay yurt dışında 10-11 farklı şehirde çalıyor.


Mahmut Orhan’ı artık dünya tanıyor, ama Türkiye’de pek tanınmıyor.. Bize kendini anlatmanı istiyorum..

Çok çalışarak buralara geldim. Global bir müzik yapıyorum bu yüzden 6 ay rötarlı olarak geliyorum Türkiye’ye. Ayrıca Türkiye’nin çok farklı bir müzik pazarı var bu pazar dünya’nın 3'üncü büyük pazarı. Bu yüzden bu pazara direkt girebilmek için pop müzik yapmak gerekiyor. Bunların hepsi bir sebep.

YouTube’da Feel parçanız 100 milyon izlenmeye yaklaştı? Bunu nasıl başardınız?

Feel’ın başarısı Ultra müzik dahil hepimizi şaşırttı. Tabi ki bir başarı bekleniyordu ama bu derecesini kimse düşünmemişti. İnsanların bu kadar sevip dinlemesi çok mutlu edici.

Oysa biz bir tek Tarkan’ı dünya starımız olarak bilirdik ama bir de siz varmışsınız..

Dünya starı olduğumu düşünmüyorum. Daha yolun başındayım, yapmam, geliştirmem gereken çok fazla şey var. Bunları konuşmak yerine neyi nasıl geliştirebiliriz, iyileştirebiliriz kısmını düşünürsek bir gün Türkiye’den de bir dünya starı çıkabilir.

Sokakta rahat yürüyebiliyor musun?

Ankara, İzmir, Bursa ve İstanbul’da dısarı çıktığımda o ilgiyi çok hissediyorum. İnsanlar görüyor, tanıyor, konuşmak istiyor, yanıma geliyor, bazen çekindikleri için gelemiyor, bazıları da hiç çekinmiyor.

Size “Dahi müzisyen” diyorlar...

Tam olarak dahi olduğumu iddia edemem çünkü çok büyük isimler çok saygı duyduğum insanlar var.

"Dünya starı olduğumu düşünmüyorum. Yolun başındayım, geliştirmem gereken çok şey var."

Tüm enerjim insanlara geçiyor

Müziği nasıl bir ruh ile yapıyorsunuz? Hala amatör ruh var mı yorumlarda?

Amatör ruh hala var. İçimdeki heyecan hiç bitmiyor. Tabii ki gün geçtikçe daha profesyonel çalışmaya başlıyoruz ama içimizdeki amatör ruh her zaman duruyor ve bu da insanların ruhuna dokunmamıza yardımcı oluyor.

Senin için sahne nedir?

Benim için sahne bir kompozisyondur, giriş, gelişme ve sonuç şeklinde düşünürüm. Yani 15-16 yaşımdan beri bu konuya çok dikkat ederek büyüdüm.

Yeni neslin müzik sevdası sizce nasıl?

Yeni neslin müzik tarzı beni çok mutlu ediyor. Genç yaşta müziğimi dinleyen, seven, beni bağrına basan, savunan çok güzel bir kesim var son iki senedir. Bu yüzden yeni nesilden çok umutluyum.

Ünlü olmanın çekiciliği var mı?

Yaz dönemi ve sonrası o kadar yoğun geçti ki, koşturmacadan, tempodan henüz ünlü olup olmadığımın farkında değilim açıkçası. Ama tabii ki güzel tarafı da var bir saygı, sevgi var ve bu çok mutlu ediyor. Fakat her şeyin aşırısının zararlı olduğunu düşünüyorum.

Şarkılarının popüler olması motive eden bir şey mi? Sonraki işler için yük olabilir mi? 

Yaptığım işlerin popüler olması bana yük olarak gelmedi. Yaptığım işlerin popüler olması beni her zaman daha da gaza getiriyor, daha çok çalışmam ve daha iyisini yapmam için bana çok iyi motivasyon oluyor.

DJ’likteki en büyük silahınız nedir?

Benim en büyük silahım enerjim ve yüzümden hiç eksik etmemeye özen gösterdiğim gülümsemem. Ben set başında insanları eğlendirirken en başta kendim çok eğleniyorum. Hep gülüyorum, hep dans ediyorum, hiç durmuyorum. Bu enerjim de insanlara geçiyor ve dolayısıyla çok eğleniyorlar.

Sürekli yurtdışında konserler veriyorsun, nasıl bir ilgi var? Hangi ülkelerde Mahmut Orhan efsanesi zirve yapmış durumda?

İş olarak en çok keyif aldığım ülkelerin başında Romanya geliyor, enerjileri çok güzel. Arap ülkelerinde özellikle Dubai, Abu Dhabi, Beyrut, Katar Doha’da ilgi çok büyük. Ayrıca Bulgaristan’da sokakta insanlar tanıyıp ciddi bir ilgi gösteriyor.

Size göre de “Yurt dışında doğsaydım daha çok kişi beni tanırdı” klişesi doğru? 

Çoğu insan bu bahanenin arkasına sığınıyor ama bunun etkisinin olduğunu düşünmüyorum. Ben de Türkiye’de doğdum ama dünya hiti çıkardım. Dolayısıyla nerede doğduğumuzdan çok ne kadar çok çalıştığımız çok daha önemli. 

ETİKETLER