Hem temassız hem nakitsiz

03 Mart 2018 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 03 03 2018 - 2:30

Türkiye’de daha önce 4 şehirde kullanılan Mastercard’ın temassız toplu taşıma uygulaması Adana’da da hizmete sunuldu.


Ödeme teknolojileri devi Mastercard’ın akıllı şehirlere yönelik geliştirdiği çözümlerden ‘Temassız Mastercard Toplu Taşıma’ uygulaması, Türkiye’de, Mersin, Kocaeli, Muğla ve Gaziantep’ten sonra şimdi de Adana’da hayata geçirildi.  Adana’da yaşayanlar veya ziyarete gelen turistler artık Mastercard’ın altyapısıyla, temassız özelliği taşıyan banka kartı, kredi kartı veya cep telefonlarını toplu taşımada ödeme işlemi için kullanabilecek. 
 
Mastercard, akıllı şehirlere yönelik sunduğu çözümlerle aynı kartla otobüs, metro, tramvay, vapur gibi tüm toplu ulaşım araçlarında, taksilerde, otoparklarda ve ücretli yollardaki gişelerde ödeme imkanı sunuyor. Akıllı şehirler sürecinin hem diğer şehirlere yaygınlaştırılması hem de taksi, otopark ve gişe ödemelerine kadar genişletilmesi planlanıyor.
 
Amaç nakitsiz toplum
 
Nakitsiz toplum hedefleri doğrultusunda teknolojiyi bir araç olarak kullanarak insanlara daha pratik bir hayat sunmayı planladıklarını belirten Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan,  yaşam kalitesinin artmasına destek veren tüm uygulamaları desteklediklerini söyledi. Çağlayan, sözlerine şöyle devam etti: “Biz de şehir hayatını ‘paha biçilemez’ bir deneyim haline getirecek çözümler sunuyoruz. Hedefimiz, temassız uygulamasını, dünyanın diğer Akıllı Şehirlerinde olduğu gibi, taksilere, otoparklara, otoban gişelerine, hatta müzelere kadar yaygınlaştırmak. Her şey gibi ödeme sistemleri de dijitalleşiyor. Adım adım nakitsiz bir topluma yaklaşıyoruz. Bu bağlamda, en öncelikli konumuz dijital ödemeler. Bugün Türkiye’de alışverişin sadece yüzde 40’ı kartlarla yapılıyor. Halen nakitle işlem yapan yüzde 60’ın finansal sisteme dahil olması ancak dijital yolla mümkün olacak” şekinde konuştu.

ETİKETLER