HDP'li Ahmet Şık'a 2 birleşim Meclis'ten çıkarılma cezası

AA |  23 Temmuz 2018 Pazartesi - 23:47 | Son Güncelleme : 23 07 2018 - 23:51

HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık'a Meclis'ten geçici olarak iki birleşim çıkarılma cezası verildi.


TBMM Genel Kurulunda, terörle mücadelede yeni düzenlemeler içeren,  Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun  Teklifinin birinci bölümü üzerinde görüşmeler devam ediyor.
 
Teklifin 1. maddesi üzerinde partisinin verdiği önerge üzerinde söz  alan HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, AK Parti iktidarının meşru olmadığını  savundu.
 
Türkiye'de hukukun rafa kaldırıldığını ileri süren Şık'ın "İktidar  olmanın yarattığı kibrinizi, yalan ve cehaletle yoğuruyorsunuz. Hakikati  söyleyenlere yönelik saldırganlığınızı ise acizliğinizle besliyorsunuz.  Ahlaksızlığınızı, yeterli gelmediğini..." sözlerine AK Parti milletvekilleri  tepki gösterdi.
 
Bunun üzerine TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop, kürsüden kimseye  hakaret edilmemesini istedi.
 
 
GERGİNLİK DEVAM EDİNCE BİRLEŞİME ARA VERİLDİ
 
Şık'ın sözlerinin ardından, önce AK Parti milletvekilleri, daha sonra  HDP milletvekilleri kürsünün önüne geldi. Gerginliğin devam etmesi üzerine, TBMM  Başkanvekili Şentop, birleşime 5 dakika ara verdi. Bir süre kürsü önünde karşılıklı olarak sözlü sataşmada bulunan milletvekilleri, daha sonra yerlerine geçti.
 
Aranın ardından Şentop, Şık'ın sözlerinin iç tüzüğe aykırı olduğunu  belirterek, Şık'a Meclisten iki birleşim geçici çıkarılma cezası verilmesini  teklif etti.
 
Bunun üzerine HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, "Şık'ın sözlerini  etik değerler açısından ifade ettiğini ve milletvekillerinin şahsına yönelik  sözler sarfetmediğini." söyledi.
 
Daha sonra Şentop, TBMM İçtüzüğü'nün 161'inci maddesine göre Şık'ın  Meclisten geçici çıkarılmasını milletvekillerinin oyuna sundu.
 
Oylama sonucu, Şık'a geçici olarak iki birleşim Meclisten çıkarılma  cezası verildi. Bunun üzerine Şık, partisinden bazı milletvekilleriyle birlikte  Genel Kurul salonundan ayrıldı.
 
Meclisten geçici olarak çıkarılma cezası alan Ahmet Şık'ın bir aylık  ödenek ve yolluğunun 3'te 2'si kesilecek.
 

ETİKETLER