Haziran ayı işsizlik maaşı ne zaman yatacak? Haziran ayı işsizlik maaşı Kurban Bayramından önce verilir mi?

02 Haziran 2020 Salı - 12:42 | Son Güncelleme : 02 06 2020 - 12:42

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, mayıs ayı işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneği ödemelerinin 1-5 Haziran tarihleri arasında yapılacağını bildirdi. Bakan Selçuk’un, mayıs ayı işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneği ödemelerinin yapılacağı tarihi açıklamasının ardından gözler haziran ayı işsizlik maaşına çevrildi. İşsizlik ödeneği alan vatandaşlar, haziran ayı işsizlik maaşı ne zaman yatacağını, haziran ayı işsizlik maaşının Kurban Bayramından önce verilip, verilmeyeceğini merak ediyor. Peki, haziran ayı işsizlik maaşı ne zaman verilecek, belli mi?


Haziran ayı işsizlik ne zaman alınacak? Haziran ayı işsizlik maaşı ne zaman ödenecek 202? Soruları, mayıs ayı işsizlik ödeneğinin açıklanmasının ardından yoğun ilgi görüyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, mayıs ayı işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneği ödemelerinin yapılacağını bildirdi ve işsizlik ödeneği alanlar şimdiden haziran ayı işsizlik maaşını araştırmaya başladı. Özellikle 31 Temmuz ile 3 Ağustos arasında olan Kurban Bayramı öncesi haziran ayı işsizlik maaşının yatıp, yatmayacağı merak ediliyor.

HAZİRAN AYI İŞSİZLİK MAAŞI NE ZAMAN ÖDENECEK?

31 Temmuz – 3 Ağustos arası kutlanacak olan Kurban Bayramı öncesi işsizlik maaşının yatıp yatmayacağını merak eden vatandaşlar, haziran ayı işsizlik maaşı Kurban Bayramı öncesi ödenir mi, sorusunu merak ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı dün mayıs ayı işsizlik maaşının 1-5 Haziran arasında ödeneceğini açıkladı, ancak haziran ayı işsizlik maaşı ile ilgili bir açıklama yapılmadı. Haziran ayı işsizlik maaşının da 1-5 Temmuz arası yatırılması bekleniyor.

MAYIS İŞSİZLİK MAAŞI NE ZAMAN YATACAK, ÖDEME TAHİLERİ NE? 

Bakan Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, Kovid-19 tedbirleri kapsamında 5 Haziran'da yapılması gereken mayıs ayına ilişkin işsizlik ödeneği ile kısa çalışma ödeneği ödemelerinin erkene alındığını ifade etti.

Bakan Selçuk, ödemelerin bugünden itibaren T.C kimlik numaralarının son hanesine göre hak sahiplerinin banka hesaplarına yatırılacağını kaydetti.  

Koronavirüsle mücadele sürecinde vatandaşların evlerinden daha az çıkmaları ve kalabalık ortamlara girmemeleri için ödemelerin başvuru sürecinde bildirilen banka hesaplarına yatırılacağını aktaran Selçuk, sistemde IBAN bilgileri bulunmayanların da PTT üzerinden ödemelerinin yapıldığını hatırlattı.

 Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında tüm toplum kesimlerini desteklemeye devam edeceklerini belirten Bakan Selçuk, şunları kaydetti:

"Mayıs ayına ilişkin işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneği ödemeleri, yoğunluğun önlenmesi amacıyla 1-5 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Buna göre, T.C kimlik numaralarının son hanesi 0 olanlara 1 Haziran'da, 2 olanlara 2 Haziran'da, 4 olanlara 3 Haziran'da, 6 olanlara 4 Haziran'da, 8 olanlara da 5 Haziran'da ödemeler yapılacak.

İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR SÜRE ALINIYOR?

İşsizlik maaşı almak için tüm şartları yerine getiren adayların maaş alacakları süreler ise son 3 yıl içerisindeki primlerinin ödendiği gün sayısına göre belirleniyor. Buna göre son 3 yıl içerisinde 600 gün sigortası bulunana adaylar 6 ay, 900 gün sigortası bulunan adaylar 8 ay, 1080 gün ve üzeri sigortası bulunan adaylar ise 10 ay boyunca işsizlik maaşı alabiliyor.