Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan Esnaf Destek Paketi uyarısı geldi

AA |  27 Mart 2020 Cuma - 11:34 | Son Güncelleme : 27 03 2020 - 11:36

Hazine ve Maliye Bakanlığından, sosyal medyada bazı hesaplar tarafından paylaşılan sözde "Esnaf Destek Paketi" bilgi notunun gerçeği yansıtmadığı bildirildi.


Bakanlığın Twitter hesabından yapılan uyarıda, bu tip paylaşımlara  itibar edilmemesi istendi.
Uyarıda, bu destek paketinden yararlanmak için daha önce KOSGEB gibi  kurumlarda kredi kullanmamış olmak, SGK, vergi dairesi veya üçüncü kişilere haciz  ya da borç kaydı bulunmamak, kredi çekebilecek düzeyde kredibiliteye (1300 üstü)  sahip olmak ve ticari sicile üye olan herhangi bir işletmeye ortaklığı bulunmama  gibi şartlar arandığı yönündeki paylaşımların doğru olmadığı vurgulandı.
 
Gerçek yararlanma şartları
Bakanlığın paylaşımında, Halkbank tarafından sunulan Esnaf Destek  Paketi'ne ilişkin detaylar da yer aldı.
Buna göre, daha önce esnaf ve sanatkarlar kredi kefalet kooperatifleri  (ESKKK) kefaletiyle Hazine faiz destekli kredi kullananlardan kredi borcu bitmiş  olanlar doğrudan, kredi borcu devam edenler ise ortağı olduğu ESKKK kefaletiyle  kredi kullanabilecek.
Kredi taleplerinde SGK, vergi dairesi, icra dairesinden bilgi ve  belgeler istenmiyor. Kredi notu 1300 olanlar krediden kolaylıkla  faydalanabilecek. Bu krediden sadece esnaf ve sanatkar odalarına üye olanlar  yararlanabilecek.
Pakete başvurmak için kurumlar vergi beyannamesi ve işletme hesap  özeti talep edilmiyor.