Hayvanların kırmızı kan hücrelerini artırdı

AA |  08 Haziran 2019 Cumartesi - 12:49 | Son Güncelleme : 08 06 2019 - 12:51

İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmokoloji Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi İsmet Yılmaz, deney hayvanları üzerinde yaptığı iki yıl süren araştırmada, Malatya'da yetiştirilen gün kurusu kayısılı yem verilen deneklerin kırmızı kan hücrelerinin arttığını ortaya koydu.


İnönü Üniversitesi Deney Hayvanları Üretim ve Araştırma Merkezinden  temin edilen hayvanlar üzerinde biyokimya ve farklı bilim dallarındaki bilim  insanlarıyla araştırma yapan Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz, sıçanların yemine yüzde 1,  yüzde 2,5, yüzde 5 ve yüzde 10 oranında gün kurusu katarak 30, 60 ve 120 gün  sonunda kan değerleri üzerindeki değişimi inceledi.
 
 
 Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 120 dişi ve  120 erkek olmak üzere toplam 240 sıçan üzerinde 4 ay süreyle deney yaptığını  söyledi.
 
Amaçlarının, kayısının faydalarını bilimsel verilerle ortaya çıkarmak  olduğunu kaydeden Yılmaz, çalışmada farklı bilim dallarından öğretim üyelerinin  de katkı sağladığını ifade etti.
 
 Hayvanları 24'lü gruplara ayırdıklarını ve verdikleri yem oranına göre  her 30 günde bir 8'inin kan değerlerini, dokularını incelediklerini dile getiren  Yılmaz, bu sayede karaciğer enzimlerini, potasyum değişimlerini gözlemlediklerini  söyledi.
 
Çalışmaları bilimsel makalelerde yayımladıklarını ifade eden Yılmaz,  "Kayısılı yem verilen ve özellikle 120 günlük sürede incelediğimiz deney  hayvanlarının kırmızı kan hücresi dediğimiz alyuvarlarında belirgin artış  olduğunu gözlemledik. Dolayısıyla kansızlık problemi olan kişilerde kayısının  çözüm olabileceğini düşünüyoruz." diye konuştu.
 
Miktar değil süreklilik önemli
 
Yılmaz, 120 günlük sürede yüzde 1, gün kurusu kayısı verilen deney  hayvanlarında kan hücrelerinde artış gördüklerini ve doza bağlı olarak çok  yükseliş tespit edilmediğini ifade etti.
 
Kırmızı kan hücrelerinin artışında yüzde 1'lik oranın ideal olduğunu  kaydeden Yılmaz, konuşmasını şöyle tamamladı:
 
"Daha az düzeyde ancak daha fazla sürede tüketmenin diğerlerine göre  daha olumlu etkisi var. Diğeri israfa neden olabiliyor, aynı zamanda kayısının  lif içeriğiyle bağırsak florasının beslemesi gerek. Bağırsak florasının  beslenmesiyle birlikte K vitamini ve B grubu vitamin sentezini, onlarda kan  yapımında kemik iliğinde kan yapımında fonksiyonel maddeler olduğu için pozitif  etkilerinin olduğunu söyleyebilirim. Dolayısıyla yüzde 1'lik oran çok ideal."
 
 
    

ETİKETLER