Hayvanlara ve doğaya şefkatimiz yok

Füsun Saka / fsaka@gazetevatan.com  |  20 Ocak 2018 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 20 01 2018 - 2:30

Kemal Hamamcıoğlu’nun yazıp yönettiği, TOY İstanbul’un kendi prodüksiyonu olan ikinci oyunu “Baldan Karanlık”ta Metin Akdülger, olağanüstü bir performans sergiliyor.


Bir köpeğin hikayesi üzerinden insanın doğaya ve kendine yaptıklarının nedenlerini sorgulayan “Baldan Karanlık” oyununa gelenlerin,  sokak hayvanları için mama getirmesini rica eden oyun ekibi sonrasında mamaları, barınaklara ve ormana terk edilen hayvanlara götürüyor. Oyunun yazarı Kemal Hamamcıoğlu ile konuştuk…
 
70 dakikalık tek kişilik bir performans, nasıl dile getirdiniz doğayı ve dile gelince bize neler söylüyor?
 
Hayattaki tek meselem, sevmek. Hayatı, doğayı ve kendini sevmek. Sevgisizlikten geliyor insanın ötekine karşı beslediği kokuşmuş duyarsızlık. Unuttukları bir şey var sevgisizlerin, sevmesini bilenlerin kalbi hep güçlü atar! Onlar adına yazdım. Metin Akdülger ile 1.5 senedir üzerine çalıştığımız, üç aydır oyunun koreografı Yasemin Erkan ve yönetmen yardımcısı Dilara Pamuk’la bir arada çalışarak çıktı oyun. Onlar hep susarak konuşuyorlar, gözlerine bakmaya cesaret edenle.
 
İnsan hayatı sonsuz sanıyor
 
İnsanoğlu dünyayı sadece kendine ayrılmış bir yer olarak mı görüyor?
 
İnsan sadece yıkıyor, doğaysa yıktığı yerden doğuruyor yeniden yeşili. İnsan sonuna kadar tüketirken etrafındakileri, sonsuz bir hayatı olduğunu sanıyor. Karın tok, kalp aç bu yüzden. 
 
Sessiz ve sadece gözleriyle konuşan canlıları (kediler, köpekler, kuşlar ve diğerleri…) nasıl olup da görmezden gelip yaşam alanlarını daraltıyoruz?
 
Azıcık insan yer yüzüne kök salmış. Sokaktan, bir petshoptan kurtarılan ve bu dünya üzerinde kendine yiyecek barınacak bir yer bulamayacak bir canlıyı nasıl sokaklara bırakıyor insan? Evsiz, kalpsiz odalarda yaşayanlara neden bu kadar mutsuz ve kötüsün, hepsi yalnızlıktan diyen çıkmadığı için bütün bu terk edişler.
 
Korkusuzca sevelim
 
Oyun sokaktaki canlara yardımı sürekli kılabilir mi?
 
Oyun dünyayı değiştiremez ama, bir avuç mama sayesinde bir karın tok uyuyacak karda. 
Süreklilik için duyan kalplerin sesini korkusuzca ötekiler adına duyurması şart.                               
 
Türkiye hayvanları ve doğayı koruma konusunda sizce nerede duruyor?
 
Şefkatsiz. Bir sokak köpeğinin kafasını seversen, bir gün hiç sevilmemiş saçlarını da sever belki biri. Hiç sevmediğin yerden, sevilmeyi beklemek hata. 
 
Bir çözüm bulma şansınız olsa sokak hayvanları için ne önerirdiniz?
 
Kısırlaştırma. Sokaktaki çok olunca arabaların, insanların arasında yok oluyor. Gücü güçsüz kalıyor.
Bir de keşke sevme dersleri verilse okullarda. Severek büyüsek korkusuzca. Sevmekten başka cevabım yok, dediğimiz yarınlarımız olsa. Doğanın sevmekten başka cevabı yok çünkü insanlığa...
 
 

ETİKETLER