Hayvana eziyete 5 yıl hapis geliyor

19 Kasım 2018 Pazartesi - 8:19 | Son Güncelleme : 19 11 2018 - 8:19

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla hayvan haklarında yapılan yeni düzenlemenin detaylarına ulaşıldı. Sokak hayvanı olsun olmasın tüm hayvanlara çip takılacak ve hayvanlara eziyet edene 5 yıla kadar hapis cezası verilecek


AK Parti'de Cumhuırbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine hayvan haklarında yapılacak yeni düzenlemelerde son aşamaya geldi. AK Parti hem hayvanlara yapılan eziyete son vermek hem de insanların önce hayvanı sahiplenip sıkılınca da sokağa atılmasına engel olacak yeni bir düzenlemeyi hayata geçirecek. Buna göre hayvana eziyet edene 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.
 
TÜM HAYVANLARA ÇİP
 
Sabah'ta yer alan habere göre, yeni dönemde bütün hayvanlar çipli yani kimlikli olacak. Hayvanın kaç yaşında olduğu, sağlık kontrolünden geçirilip geçirilmediği, sahipli ise sahibinin kim olduğu bilgileri bu çipte yer alacak. Bu çipler hayvanın deri altına takılacak. AK Parti'nin getireceği düzenleme ile hayvanlara işkence yapanlar da cezasız kalmayacak. Türk Ceza Kanunu'nda yapılacak değişiklik ile bu suçu işleyenlere 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Düzenlemedeki bir başka dikkat çeken nokta ise barınaklardan veya petshoplardan alınan ancak daha sonra sokağa bırakılan hayvanlarla ilgili olacak. Hayvanını sokağa atanlara 500 TL idari para cezası verilmesi değerlendiriliyor. Hayvan barınaklarına da standart getirilecek. Hayvanların iyi koşullarda bakımının yapılması için belediyelere sorumluluk yüklenecek. AK Parti teklife son şeklini verip bu ayın sonunda Meclis Başkanlığı'na sunmayı planlıyor.

ETİKETLER