Hayaline organ nakliyle kavuştu

AA |  26 Nisan 2019 Cuma - 12:32 | Son Güncelleme : 26 04 2019 - 12:32

Ağrı'da uzun yıllar diyaliz tedavisi gören ve Erzurum'da yapılan böbrek nakli ile sağlığına kavuşan Saim Mükail, kana kana su içme hayalini 6 yıl sonra geçekleştirdi.


Böbrek yetmezliği sebebiyle haftada 3 gün diyalize girmek zorunda olan  Ağrılı 3 çocuk babası Saim Mükail (47), bir süre önce Samsun'da beyin ölümü  gerçekleşen bir hastanın bağışlanan böbreğinin kendisine uyumlu olduğu haberiyle  büyük sevinç yaşadı.
 
  
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi  bünyesindeki Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezinin Müdürü Prof. Dr.  Gürkan Öztürk başkanlığındaki ekip tarafından bu merkezde yapılan başarılı  ameliyatla böbrek nakledilen Mükail, yeniden sağlığına kavuştu.
 
 Rahatsızlığı yüzünden yıllardır diyalize girdiği için birçok şeyden  mahrum kalan Mükail, 6 yıllık bekleyişinin ardından gerçekleştirilen nakil  sonrası kana kana su içme hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadı.
 
Saim Mükail, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6 yıldır böbrek nakli  beklediğini belirterek, "Bir süre önce telefonla arayıp beyin ölümü gerçekleşen  hastanın bağışlanan böbreğinin uyumlu olduğu söylendi. Organ nakliyle hem  sağlığıma hem de hayallerime kavuştum. Sebep olanlardan Allah razı olsun." dedi.
 
 Hastalığı nedeniyle günlük hayatında çok zorluk çektiğini ve birçok  sosyal aktiveden de mahrum kaldığını aktaran Mükail, 6 yıl boyunca haftada 3 gün  diyalize girdiğini söyledi.
 
Mükail, organ bağışı yapanlara her zaman dua edeceğini vurgulayarak,  "En çok kana kana su içmeyi çok özlemiştim. Allah organ bağışı yapanlardan razı  olsun, onlar sayesinde hayallerime kavuştum. Ameliyatım başarılı geçti." diye  konuştu.
 
 "Organ bağışlayarak insanların hayallerini gerçekleştirin"
 
Organ nakli haberiyle hayatındaki en mutlu günü yaşadığını dile  getiren Mükail, şöyle devam etti:
 
 "Hastalığımda en büyük destekçim ailem oldu. Böbrek bana nasip olunca  sanki dünyalar benim oldu, ailece çok sevindik. 6 yıldır su içemiyordum, aklıma  ilk yemek filan değil, su içmek geldi. Allah sebep olanlardan binlerce kez razı  olsun. Türkiye'de binlerce hasta organ bekliyor. Bu konuda tüm insanların daha  duyarlı davranması gerekiyor. Organ bağışına herkesin el atması lazım. Organ  bağışlayarak insanların hayallerini gerçekleştirin."
 
Mükail, Erzurum'da nakli yapan Öztürk ve ekibine de teşekkür ederek,  taburcu oldukta sonra işine döneceği günü beklediğini ifade etti.
 
Organ Nakli Merkezi Müdürü Öztürk de organ yetmezliğinde en etkin  tedavinin nakil ile mümkün olduğuna işaret ederek, "Hastamız 6 yıldır diyalize  giriyordu. Nakilden sonra hastanın diyaliz ihtiyacı ortadan kalktı. Şu an  hastamızın kan değerleri, her şeyi normal, herhangi bir sıkıntısı yok, kısa  sürede taburcu edeceğiz." dedi.
 
Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı'ya merkezdeki  çalışmalara sağladığı katkılardan dolayı teşekkür eden Öztürk, organ bağışının  önemine işaret ederek, herkesin organ bağışı konusunda duyarlılık göstermesini  istedi.
 

ETİKETLER