HAVELSAN'dan kalabalık alanlarda elektronik takip

AA |  30 Mayıs 2020 Cumartesi - 16:43 | Son Güncelleme : 30 05 2020 - 16:43

Yeni tip coronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde, Cumhurbaşkanlığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) başta olmak üzere Türkiye'nin kritik kurumlarında ve pandemi hastanelerinde yeni nesil kızılötesi termal kamera kurulumunu gerçekleştiren HAVELSAN, normalleşme dönemi için uzaktan algılama yazılımını da bu kameralara entegre etti.


AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Kovid-19 vakalarının tespiti ve  yayılma hızının düşürülmesi amacıyla, salgının en yoğun olduğu mart-nisan  döneminde 200 civarında termal kameranın kurulumunu yaparak kritik kurumların  salgından korunmasında önemli rol oynayan HAVELSAN, termal kameralarına yazılım  güncellemesi yaptı.
 
HAVELSAN’ın yeni nesil kızılötesi termal kameraları hali hazırda  Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Milli Savunma Bakanlığı ve Kuvvet Komutanlıkları,  İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü, Dışişleri Bakanlığı, Ticaret  Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı,  Bilkent Şehir Hastanesi, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı ve vakıf  bağlı ortaklıklarında kullanılıyor.
 
Yeni nesil kızılötesi termal kamera ekranlarında, kişinin termal  görüntüsü dışında gerçek görüntüsü de eş zamanlı görülebiliyor. Bu termal  kameralar 4 metre mesafeye kadar ve 0,1 derece hassasiyette ölçüm yapabiliyor. Bu  sayede kişinin çok yüksek hassasiyetle ölçülen yüz sıcaklığı, yüz algılama  algoritması sayesinde tespit edilen kişi görüntüsünün üzerinde görülebiliyor.
 
1 Haziran itibarıyla seyahat kısıtlamalarının kalkması ve alışveriş  merkezi, restoranlar, cafeler gibi insanların bir arada bulunduğu alanların  açılması, yeni tedbirleri de beraberinde getirirken, HAVELSAN’ın geliştirdiği  yeni sistemle bu tedbirlerin uygulanması kolaylaşacak. HAVELSAN, geliştirilen  sistemi, alışveriş merkezlerine, okullara, kamu kurumlarına ve insanların toplu  olarak bir arada bulunduğu yerlere kurma çalışmalarını sürdürüyor.
 
Tedbirler otomatikleşecek
 
HAVELSAN tarafından geliştirilen sistem sayesinde ilk aşamada giriş ve  çıkışlarda otomatik ateş ölçümünün yapılması ve ateşi yüksek olan kişilerin  otomatik tespiti; giriş ve çıkışlarda ve toplu dolaşım alanlarında maske takılı  olup olmadığının otomatik kontrolü, maske takılı olmaması durumunda lokasyon  bazlı uyarı verilmesi; sosyal mesafenin korunması için toplu dolaşım alanlarında  kişi yoğunluk tespiti ve yoğunluğun belirtilen limitten fazla olması durumunda  alarm üretilmesi; giriş ve çıkışlarda kişi sayımı, bu sayede içeride bulunan  anlık kişi sayısı ölçümü ve bu sayının belli bir değerin üzerine çıkması sonucu  alarm üretimi gerçekleştirilecek.
 
İkinci aşamada Sağlık Bakanlığı ile Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması  entegrasyonu sonrasında giriş çıkışlara konulan akıllı cihazlarla toplu alanlara  kişi sağlık girişinin uygunluğunun tespiti; yürüyen merdivenlere takılan  cihazlarla otomatik el bantlarının dezenfeksiyonu; toplu alanlara yerleştirilen  kiosklarla maske temini, el dezenfeksiyon ünitesi entegrasyonu sağlanacak.
 
Demo çalışmaları tamamlanan uzaktan algılama sisteminin alışveriş  merkezi gibi kapalı alanlara kurulum çalışmalarına devam ediliyor.
 
"Çok daha güvenli bir ortam oluşturulacak"
 
HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, konuya ilişkin  değerlendirmesinde, Kovid-19 salgını ile ilgili tedbirlerin başladığı ilk  günlerde çok hızlı davranarak kritik kurumların termal kameralı algılama  ihtiyacını karşıladıklarını belirtti.
 
Yeni normale geçiş döneminde ise geliştirdikleri yeni uzaktan algılama  sistemiyle otomatik olarak birçok kontrolün yapılmasını sağlayacaklarını ifade  eden Atalay, bu sayede toplu alanlarda çok daha güvenli bir ortam  oluşturacaklarını kaydetti.