Hava Kuvvetlerine operasyon: 99 kişi için gözaltı kararı 30'u eski pilot

27 Haziran 2018 Çarşamba - 9:21 | Son Güncelleme : 27 06 2018 - 10:33

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının FETÖ soruşturmasında Hava Kuvvetlerinden biri eski tuğgeneral, 30'u eski pilot 99 kişi için gözaltı kararı verildi. Ayrıca Balıkesir merkezli 13 ilde FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında, Sahil Güvenlik, Deniz Kuvvetleri ve Kara Kuvvetleri komutanlıklarında görevli biri açıkta 22 rütbeli askerin yakalanması için operasyon başlatıldı.


Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe teşebbüsü  sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişimi davası ile  Genelkurmay "çatı davası"nın sanıkları arasında yer alan eski tuğgeneral Gökhan  Şahin Sönmezateş'in, örgüt mensuplarıyla, kontörlü ve ankesörlü telefonlar ile  büfe telefonlarından periyodik ve ardışık arama sistemiyle haberleştiği tespit  edildi. 
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, Hava Kuvvetleri  Komutanlığı bünyesindeki asker şahıslardan örgütün "mahrem imamları" ile kontörlü  ve ankesörlü telefonlardan periyodik ve ardışık arama sistemiyle haberleştikleri  ve FETÖ ile irtibatları belirlenenler hakkında gözaltı kararı alındığı  bildirildi.
 
Soruşturma kapsamında, haklarında daha önce idari ve adli işlem  yapılan eski Hava Kuvvetleri Komutanlığı personeli 1 tuğgeneral, 2 binbaşı,  31  yüzbaşı, 30'u pilot 65 üsteğmen olmak üzere toplam 99 şüpheli hakkında gözaltı  kararı verildi.
 
Gözaltı işlemlerinin Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla  Mücadele Şube Müdürlüğünce Ankara ve 20  ilde devam ettiği belirtildi. Şu ana  kadar 25 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.
 
Soruşturma kapsamında, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında  Cumhurbaşkanına suikast girişimi için Marmaris'e giden darbeci askerleri yöneten  eski tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş'in de örgüt mensuplarıyla, FETÖ'nün  mahrem imamlar ile örgüt mensubu askerler arasında iletişim yöntemi olarak  kullandığı kontörlü ve ankesörlü telefonlar ile büfe telefonlarından periyodik   ve ardışık arama sistemiyle haberleştiği tespit edildi.
 

BALIKESİR MERKEZLİ FETÖ/PDY OPERASYONU

Balıkesir merkezli 13 kent ile KKTC'de FETÖ/PDY'ye  yönelik soruşturma kapsamında, Sahil Güvenlik, Deniz ve Kara Kuvvetleri  komutanlıklarında görevli, biri açıkta 22 rütbeli askerin yakalanması için  operasyon başlatıldı.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı ve İl Emniyet Müdürlüğü  koordinesinde yürütülen soruşturma çerçevesinde, ankesörlü telefonlardan  periyodik aralıklarla ardışık olarak arandıkları tespit edilen Sahil Güvenlik,  Deniz ve Kara Kuvvetleri komutanlıklarında görevli 2 binbaşı, 4 yüzbaşı, 15  üsteğmen ve bir teğmenin yakalanması için harekete geçildi.

Balıkesir, İstanbul, İzmir, Çanakkale, Tekirdağ, Edirne, Kocaeli Afyonkarahisar, Mersin, Ankara, Konya, Şırnak ve Gaziantep ile KKTC'de zanlıların  yakalanması için eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Zanlılardan birinin açığa alındığı, diğerlerinin ise muvazzaf olduğu  öğrenildi.

 

 

ETİKETLER