Hangi bürokrat kimin parasıyla nereleri gezdi?

Emine ALGAN-Ömer ÜNVER |  17 Şubat 2005 Perşembe - 21:16 | Son Güncelleme : 17 02 2005 - 21:16

Eski SSK bürokratları Prof Orhan Canbolat ve Hülya Özdemir tutuklandı. SSK ve Sağlık Bakanlığı'ndaki bürokratların ilaç firmalarıyla ilişkileri mercek altında...


Roche soruşturması kapsamında önceki gün haklarında gıyabi tutuklama kararı verilen iki SSK bürokratı dün Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nce tutuklandı. Prof. Orhan Canbolat ve Hülya Özdemir'in, ilaç firmalarıyla ilişkisi araştırılıyor. Soruşturmanın iki bürokrat ve Roche firmasıyla sınırlı kalmayacağı, SSK ve Sağlık Bakanlığı'ndaki bürokratlara ve başka ilaç firmalarına da sıçrayacağı öğrenildi.

Canbolat hastaneye kaldırıldı
Geçmişte Sağlık Bakanlığı İlaç Eczacılık ve SSK Sağlık İşleri Genel Müdürlüğü görevlerinde bulunan Prof. Orhan Canbolat, tutuklama kararını duyunca rahatsızlanarak Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Avukatlarının Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne bilgi vermesi üzerine, nöbetçi hakim Hasan Şatır, dün hastaneye gitti ve "yüksek tansiyon" teşhisi konulan Canbolat'ı burada tutukladı. Canbolat sağlığına kavuştuktan sonra cezaevine konulacak.

Mahkeme Başkanı raporlu, eşi cezaevinde
Eski SSK Sağlık İşleri Eczacılık Daire Başkanı Hülya Özdemir de, dün avukatlarıyla birlikte Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gitti. Gıyabi tutuklama kararını vicahiye çevrilen Özdemir, Ankara Ulucanlar Merkez Kapalı Cezaevi'ne konuldu. Hülya Özdemir'in eşi Ankara 5. İdare Mahkemesi Başkanı Hayrettin Özdemir'in de rapor aldığı bildirildi.

'İsviçre'ye gitti Paris'i gezdi'
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmada gözaltı ve tutuklamaları başlatan bilirkişi raporunda, SSK ve Sağlık Bakanlığı bürokratlarının ilaç firmalarıyla ilişkilerinin araştırılması istenmişti. Soruşturma kapsamında, başta ilaç ruhsatı olmak üzere Sağlık Bakanlığı'daki çeşitli komisyonlarda görev yapan eski-yeni üyelerin "hangi ilaç firmalarınca, hangi tarihlerde, hangi gezilere götürüldüğü" araştırılıyor. Eski bürokratlardan bazılarının ilaç firmalarına danışmanlık yapmasını dikkate alan yetkililer, bu bilimadamlarının görev yaptıkları süre içindeki faaliyetlerini de büyüteç altına aldı.

Prof. Orhan Canbolat'ın katıldığı ve ilaç firmalarınca finanse edilen yurtiçi ve yurtdışı gezilerin niteliği de inceleniyor. Prof. Canbolat'ın, üç yıl önce Pfizer firması
tarafından İsviçre'de düzenlenen bir toplantıya katıldığı, toplantılar sürerken firmanın tahsis ettiği özel bir araçla turistik gezi için Fransa'ya gittiği iddiası soruşturuluyor.

Prof. Canbolat'ın, 2002 yılında İstanbul Conrad Oteli'nde yine aynı firma tarafından düzenlenen bir toplantıya "kendi konusu olmadığı halde" davet edildiği ve üç gün burada ağırlandığı da iddialar arasında. Halen Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olan Prof. Orhan Canbolat'ın, "Klinik Araştırmalarda Etik" konulu bu toplantıdaki oturumlara katılmadığı, sadece otelde dinlendiği iddia ediliyor.

Roche İsviçre duruma el koydu
Roche Türkiye Genel Müdürü Faruk Yöneyman ve üç genel müdür yardımcısının polisteki sorguları sürerken, şirketin İsviçre'deki genel merkezinden iki yetkili İstanbul'a gelerek duruma el koydu. Roche'un Doğu Avrupa Ülkelerinden Sorumlu Müdürü Tuygan Göker ile şirketin İsviçreli avukatı, dün İstanbul'daki çalışanlarla toplantı yaptı. Toplantıda, çalışanlara "İşinize bakın" mesajı verildi.

14 Şubat pazartesi günü gözaltıların başlamasıyla birlikte tedirgin olan çalışanları yatıştırmak için İsviçre'den gelen yöneticilerin, soruşturma tamamlanıncaya kadar İstanbul'da kalacağı öğrenildi. Soruşturmanın gidişatına göre yeni bir yapılanmaya gidileceği belirtiliyor.

Genel müdür Faruk Yöneyman'la birlikte genel müdür yardımcıları Gökhan Demir, Pascal Wehrle, bir süre önce Bayer'le birleşen Roche OTC Müdürü Şükrü Varol ile geçen yıl işine son verilen genel müdür yardımcısı Tahir Ünsal'ın da Organize Suçlar Şubesi'ndeki sorguları sürüyor.

Medyaya konuşunca gözaltına alındı
SSK'ya pahalı ilaç satıldığını, suç duyurusuyla savcılığa bildiren eski Roche Müşteri ilişkileri Müdürü Veysi Mungan dün gözaltına alındı. Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Nazmi Okumuş, Mungan'ın "hazırlık tahkikatının gizliliğini ihlal ettiği" için gözaltına alınması emri verdi. Savcı Okumuş'un bu kararı, Mungan'ın medyaya yaptığı açıklamalar nedeniyle verdiği öğrenildi. Savcının, "Soruşturma sürerken basına bu kadar çok konuşmamasını söylemiştim. Organize Suçlar'da bir gece kalsın, yarın (bugün) bırakırız" dediği belirtiliyor.

ETİKETLER

0