Dışişleri Bakanlığından ABD'ye tepki

AA |  13 Mart 2019 Çarşamba - 18:47 | Son Güncelleme : 13 03 2019 - 19:29

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Balkanlarda Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) karşı önlem alan ülkelerin yaklaşımlarını sürdürmelerini önemsediklerini belirterek, "Diğer ortak ve müttefiklerimizi de FETÖ'ye karşı alınan önlemleri engellemeye çalışmak yerine, aynı basiretli yaklaşımı göstermeye davet ediyoruz." dedi.


Aksoy, ABD'nin Priştine Büyükelçiliği'nin, Kosova'daki FETÖ bağlantılı  6 kişinin Türkiye'ye sınır dışı edilmesine ilişkin yaptığı açıklama hakkındaki  soruya yazılı yanıt verdi.
 
FETÖ terör örgütünün yurt dışındaki uzantılarıyla mücadelede, birçok  ülkeyle iş birliği içinde somut sonuçlar alındığını belirten Aksoy, "Bu örgütün  sadece Türkiye'ye karşı değil, faaliyet gösterdikleri ülkelerin güvenliği  bakımından da ciddi risk oluşturduğu gerçeği giderek daha iyi anlaşılmaktadır."  ifadesini kullandı.
 
Aksoy, bu kapsamda İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) yanı sıra son  olarak Pakistan'ın da FETÖ'yü terör örgütü ilan ettiğini hatırlatarak, şunları  kaydetti:
 
"Dünyanın farklı bölgelerinde 20'nin üzerinde ülkede FETÖ okulları  kapatılmış, kontrol altına alınmış veya Türkiye Maarif Vakfına devredilmiştir.  Balkanlar bölgesindeki bazı ülkelerin de aralarında bulunduğu çok sayıda devlet,  ülkelerindeki FETÖ unsurlarını topraklarından sınır dışı etmiştir. FETÖ  unsurlarına karşı yürütülen cezai soruşturmalar da bulunmaktadır."
 
Bu işlemlerin tamamının ilgili ülkelerin ulusal mevzuatları  çerçevesinde gerçekleştirilen ve uluslararası hukukun da cevaz verdiği adımlar  olduğuna işaret eden Aksoy, "Terörizmle mücadelenin temel şartlarından biri,  hukuk ilkeleri temelinde samimi bir uluslararası iş birliğidir." ifadesini  kullandı.
 
Sözcü Aksoy, FETÖ'ye karşı önlem alan ülkelerin bu sağlam  yaklaşımlarını sürdürmelerini önemsediklerini belirterek, "Özellikle değer  verdiğimiz Balkanlarda ülkemize yönelik yaşamsal bir tehdit olan FETÖ'ye karşı  önlem alan ülkelerin bu sağlam yaklaşımlarını sürdürmelerini önemsiyoruz. Diğer  ortak ve müttefiklerimizi de FETÖ'ye karşı alınan önlemleri engellemeye çalışmak  yerine, aynı basiretli yaklaşımı göstermeye davet ediyoruz." değerlendirmesinde  bulundu.
 
ABD'nin Priştine Büyükelçiliği tarafından 11 Mart'ta yapılan yazılı  açıklamada, Kosova'daki FETÖ bağlantılı 6 kişinin Türkiye'ye iade edilme süreci  eleştirilerek, Kosovalı siyasetçilere, istihbarat kurumlarına yönelik baskılara  son verilmesi çağrısı yapılmıştı.
 

ETİKETLER