Hamas'tan İsrail açıklaması: 'Büyük Dönüş Yürüyüşü' mecbur edecek

AA |  31 Ağustos 2018 Cuma - 18:37 | Son Güncelleme : 31 08 2018 - 18:40

Hamas, "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterilerinin, İsrail'i Gazze ablukasını kaldırmaya mecbur edeceğini belirtti.


Hamas Sözcüsü Abdullatif Kanu yaptığı yazılı açıklamada, "Büyük Dönüş  Yürüyüşü" gösterilerinin, İsrail'i Gazze'ye 2006'dan bu yana uyguladığı ablukayı  kaldırmaya zorlayacağını ifade etti.
 
Filistin davasını tasfiye etmeye yönelik projelere karşı koymak ve  geri dönüş hakkını tesis etmek için gösterilerin devam edeceğini kaydeden Kanu,  tüm biçimleriyle direnişin, geri dönüş, kurtuluş hayallerini gerçekleştirmek ve  siyonist işgalcilerle mücadele etmek için halkın stratejik seçimi olarak  kalacağını aktardı.
 
Kanu, "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterilerinin, Filistin halkının  (ABD'nin İsrail-Filistin meselesinin çözümü konusunda ortaya attığı) "Yüzyılın  Anlaşması" isimli plana karşı koyma gücünü gösterdiğini belirtti.
 
Filistinliler, Toprak Günü'nün 42. yılı nedeniyle 30 Mart'tan bu yana  abluka altındaki Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında "Büyük Dönüş Yürüyüşü" adıyla  barışçıl eylemler düzenliyor.  
 
İsrail askerleri, "sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve  2006'dan beri Gazze'ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını" talep eden  sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açıyor.  
 
İsrail askerlerinin 30 Mart'tan bu yana devam eden barışçıl  gösterilere müdahalesinde şu ana kadar aralarında 3 sağlık görevlisi ile 2  gazetecinin de bulunduğu 160'tan fazla kişi şehit edildi.