Halkbank'tan döviz alım-satım işlemlerine ilişkin açıklama

AA |  03 Eylül 2018 Pazartesi - 23:53 | Son Güncelleme : 03 09 2018 - 23:53

Halkbank, 31 Ağustos'ta hatalı kurlarla döviz alım satım işlemlerine ilişkin, "Bankamız, hatanın tekrar etmemesi için gerekli hukuki ve teknik tedbirleri almış olup, hatalı veri sağlayıcı kuruluş hakkında her türlü yasal haklarını saklı tutmaktadır." açıklamasında bulundu.


Halkbank tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yapılan  açıklamada, bankanın dijital kanallarında gerek bilgilendirme amaçlı, gerekse  döviz alım satım işlemlerinde kullanılmak üzere yayınlanan kurların sisteme  aktarılmasında kullanılan dış veri kaynağında meydana gelen sistemsel ve  operasyonel hata nedeniyle, 31 Ağustos akşamı piyasa kapanışı sonrasında, kısa  bir süre için bankanın döviz kurlarının olması gerekenden daha düşük seviyelerden  yayınlanmaya başladığı hatırlatıldı.
 
Açıklamada, "Yapılan ilk incelemede, sorunun bankamıza veri  sağlayan dış veri kaynağından otomatik olarak alınan kura esas verilerin hatalı  olmasından kaynaklandığı anlaşılmıştır. Bazı müşterilerimiz, dijital kanallardan  yaptıkları döviz alım satımlarını kısa bir süre ile bu hatalı kurlar üzerinden  gerçekleştirmiştir. Sorunun tespiti üzerine, döviz alım satım işlemleri geçici  olarak kapatılmış, kısa sürede alınan tedbirlerle sistemde doğru kurların  uygulanması sağlanmıştır." ifadelerine yer verildi.
 
"Piyasa koşullarının tamamen dışında, teknik bir hatadan kaynaklandığı  görülen bu işlemler nedeniyle banka dışına herhangi bir döviz ya da lira kaynak  çıkışı olmamıştır." denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
"Toplam bin 256 müşterimizin 3,3 milyon dolar, 124 müşterimizin 539  bin avro, 383 müşterimizin ise diğer döviz cinslerinde 689 bin dolar eş tutarda  döviz alım satım işlemi gerçekleştirdiği anlaşılmıştır. Bu işlemlerin dolar  cinsinden toplam büyüklüğü 4,6 milyon dolar civarındadır. Yapılan detaylı  incelemeler sonrasında, hatalı kurlardan yapılan işlemler iptal edilmiştir.  Gerçekleştirilen düzeltme çalışmaları sonucunda bankamızın ya da müşterilerimizin  mali anlamda mağduriyeti oluşmamıştır.
 
Bankamız, hatanın tekrar etmemesi için gerekli hukuki ve teknik  tedbirleri almış olup, hatalı veri sağlayıcı kuruluş hakkında her türlü yasal  haklarını saklı tutmaktadır. Ayrıca konunun yetkili kurumlar tarafından  incelenmesi amacıyla gerekli girişimler başlatılmıştır. Ayrıca, bazı yazılı ve  görsel medya kuruluşları ile sosyal medya hesaplarında, bankamızın güven ve  itibarını sarsıcı, kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı nitelikte haber ve  yorumların yapıldığı da görülmektedir. Gerçekle bağdaşmayan bu haber ve yorumlara  itibar edilmemesini kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız."

ETİKETLER