Hakim savcı olma şartları belli oldu! 1000 hakim savcı alımı şartları nelerdir, Adalet Bakanlığı hakim savcı alımı sınavı ne zaman?

13 Ekim 2021 Çarşamba - 12:14 | Son Güncelleme : 13 10 2021 - 12:14

Adalet Bakanlığınca bin hakim ve savcı adayı alımına ilişkin yapılacak sınavın şartları belli oldu. Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, 2021 dönemi için tespit edilen ihtiyaç durumuna göre, Bakanlıkça yazılı sınav ve mülakat ile 9-5 dereceli kadrolara 100'ü avukatlık mesleğinden olmak üzere 900 adli yargı hakim ve savcı adayı ile 100 idari yargı hakim adayı alınacak. Peki, 1000 hakim savcı alımı şartları nelerdir? Adalet Bakanlığı hakim savcı alımı…


Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 25-26 Aralık'ta  yapılacak sınav, Ankara'da Çankaya, İstanbul'da Kadıköy, Maltepe, Ataşehir, Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş, Kağıthane ve Sarıyer ile İzmir'de Karşıyaka, Bornova ve  Çiğli sınav merkezlerinde 4 oturumda gerçekleştirilecek. Adayların sınav  yapılacak binalara girişi, sınav başlama saatlerinden 15 dakika önce  tamamlanacak. Hakim savcı adayı olmak isteyen adaylar başvurularını, 2-10 Kasım  arasında bireysel olarak internet aracılığıyla T.C. kimlik numaraları ve aday  şifrelerini kullanarak ya da diledikleri bir başvuru merkezinden yapabilecek.  Posta yoluyla başvuru alınmayacak. Peki, Adalet Bakanlığı hakim savcı alımı şartları nelerdir, hakim savcı alımı sınavı ne zaman?

Sınav ücreti, bir sınava katılan adaylar için 250, iki sınava katılan  adaylar için 375, üç sınava katılan adaylar için ise 500 lira olacak. Ödemeler,  ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "Ödemeler" alanından kredi ya da banka  kartı ile ÖSYM adına yatırılacak.

Hakim Savcı alımı şartları

Sınava başvuru yapacak adaylarda, Türk vatandaşı olmak, 35 yaşını  doldurmamış olmak, avukatlıktan hakim savcılığa geçmek isteyenler için ise 45  yaşını doldurmamış olmak şartı aranacak.

Adayların ayrıca, kamu haklarından yasaklı olmamaları, erkek adaylar  için askerlikle ilişiği bulunmaması ve taksirli suçlar hariç olmak üzere üç aydan  fazla hürriyeti bağlayıcı cezayı gerektiren bir fiilden dolayı soruşturma veya  kovuşturma altında olmamaları gerekecek.