Hakim Burhan Yaz'a FETÖ'den hapis cezası

AA |  27 Kasım 2018 Salı - 19:00 | Son Güncelleme : 27 11 2018 - 19:23

MHP'nin olağanüstü kongre sürecinde aldığı kararla gündeme gelen eski Ankara 2. İcra Mahkemesi Hakimi Burhan Yaz, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden yargılandığı davada, 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına mahkum edildi.


Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanık Yaz ve avukatı  katıldı.
 
Üzerine atılı suçlamaları reddeden Yaz, FETÖ ile ilgisinin  bulunmadığını savundu. Soruşturma aşamasında verdiği ifadeyi de reddeden Burhan  Yaz, baskı ve yönlendirmeyle alınan ifadesini, okumadan imzaladığını öne sürdü.
 
Üniversite eğitimi için İstanbul'a gittiğinde devlet yurdu çıkmadığı  için özel bir yurtta kaldığını anlatan Yaz, "Bu yurt okula uzak olduğu için bir  arkadaşımın önerisiyle okuluma yakın başka bir yurda geçtim. Daha sonra cemaat  yurdu olduğunu öğrendiğim bu yurtta kısa süre kaldım ve ayrıldım." dedi.
 
Önceki ifadesinde HSYK müfettişi bazı kişilerin adını verip bu  kişilerle örgüt içinde aynı sohbet grubunda bulunduğunu söyleyen Yaz, mahkeme  huzurundaki savunmasında, "Bu kişilerle aynı sohbet grubunda olmamız söz konusu  değil. Bu kişilerin adını neden verdiğimi bilmiyorum. Tamamen içinde bulunduğum  psikolojinin etkisiyle bu isimleri verdim. Aklıma bu isimler geldi. Bununla  ilgili psikolojik rapor talep ediyorum. 23 yıllık meslek hayatım var. Bana  söylense ben de inanmam ama bunu yaşadım." şeklinde beyanda bulundu.
 
Burhan Yaz, "HSYK'da onca müfettiş var. Neden bu kişilerin adını  verdin?" diye soran mahkeme başkanına, "Neden söylediğimi ben de bilmiyorum.  Bunları neden saydım ben? İzahta zorlanıyorum. O anki psikolojiyle diyebilirim."  karşılığını verdi.
 
Yaz, Şemdinli iddianamesini hazırlayan eski savcı Ferhat Sarıkaya  hakkındaki beyanlarını da reddederek, örgüt adına Sarıkaya'ya para ulaştırmasının  söz konusu olmadığını savundu.
 
Burhan Yaz, Güney Afrika'ya giden Sarıkaya'yı bu ülkede kalması için  ikna ettiği yolundaki iddianın da gerçek olmadığını belirtti.
 
MHP kararına da değinen Yaz, "MHP davasında verdiğim kararın aleyhime  kullanıldığını değerlendiriyorum." ifadesini kullandı.
 
Sanık avukatı da müvekkilinin suçsuz olduğunu savunarak, beraat  talebinde bulundu.
 
Sanığın son sözlerini dinledikten sonra kararını açıklayan mahkeme,  Burhan Yaz'ı "Terör örgütü üyeliği" suçundan 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına  çarptırdı.
 
Heyet, hükümle birlikte tutukluluğun devamına karar verdi.
 
MHP'nin kongre süreci
 
Sanık Yaz, Ankara 2. İcra Mahkemesi hakimiyken, MHP'li muhaliflerin 18  Haziran 2016'da topladıkları olağanüstü kurultay hakkında verilen tedbir kararını  kaldırarak kurultayın yapılabileceği yönünde karar vermişti.
 
MHP yönetimi tarafından o dönem HSYK'ya şikayet edilen Yaz'ın, "Kasten  ve ideolojik gerekçelerle, yetkisiz ve görevi olmayan bir konuda, gerçek dışı  ifadelere ve delillere dayanılarak karar tesis ettiği" belirtilmişti.
 
FETÖ'nün darbe girişiminin ardından meslekten ihraç edilen Yaz, 9  Ağustos 2016'da tutuklanmıştı.
 

ETİKETLER