Hakan Aygün hakkında suç duyurusu

AA |  01 Nisan 2020 Çarşamba - 16:13 | Son Güncelleme : 01 04 2020 - 16:24

Gazeteci Hakan Aygün hakkında sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımda "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" ve "hakaret" suçlarını işlediği gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyursunda bulunuldu.


Avukat Mustafa Doğan İnal'ın avukatları aracılığıyla İstanbul  Cumhuriyet Başsavcılığına sunulan suç duyurusu dilekçesinde, Aygün'ün, 31 Mart'ta  sosyal medya ortamında kişisel hesabından yaptığı paylaşımlarla "alenen hakaret"  ve "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçlarını işlediği kaydedildi.
 
Şüphelinin şikayete konu paylaşımında "IBAN suresi ayet 1, Ey IBAN  edenler... Biz size ayrı bankalardan IBAN numaraları verdik ki IBAN edesiniz  diye. Hiç şüphesiz ki ahiret gününde IBAN edenle IBAN etmeyenler ayrılacaktır."  yazdığı belirtilen dilekçede, düşünceleri ifade etme ve eleştiri hakkı  sınırlarının ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı, gerçek dışı, suça teşvik ve  iftira niteliği taşıyan ifadelerle halkın bir kısmının benimsemiş olduğu dini  değerleri karalamaya yönelik bu asılsız ve mesnetsiz ithamların kabulü ve hoş  görülmesinin hukuken mümkün olmadığı aktarıdı.
 
Aygün'ün bu eylemleri ile Anayasa ve uluslararası sözleşmelerce  güvence altına alınan, kişinin maddi ve manevi değerlerinden oluşan toplum  nezdindeki şeref ve haysiyeti ile itibarını korumaya yönelik TCK'nin ilgili  maddelerinde hükmü bulunan "hakaret" ve "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya  aşağılama"  suçlarını işlediği değerlendirilen dilekçede, Aygün hakkında TCK'nin  eylemine uyan maddeleri gereğince cezalandırılması için gerekli soruşturmanın  yapılıp kamu davasının açılması talep edildi.