Hafter'in milisleri saldırı için toplandı!

AA |  14 Ocak 2020 Salı - 14:32 | Son Güncelleme : 14 01 2020 - 16:43

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bağlı kaynaklar, "Hafter milisleri saldırılarına devam etmek için Trablus'un güneyinde toplanıyor." dedi.


Libya'nın doğusundaki gayri meşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in, başkent Trablus'a saldırmak için kentin güneydoğusundaki Terhune'ye takviye güç yığınağı yaptığı bildirildi. Birleşmiş Milletler nezdindeki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bağlı askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, Hafter milislerinin, Trablus'un güneydoğusunda, merkez karargah olarak kullandıkları Terhune kentine, Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) ait zırhlı araçlar ve topların ulaştığı gözlemlendi.

Kaynaklar, Hafter'in ateşkesi kabul etmesinden sonra da, kendisine verilen desteğin kesilmediğini, bunun da Hafter'in ateşkesi, "yeniden pozisyon almak için kabul ettiğini ortaya koyduğunu" söyledi.
Türkiye ve Rusya'nın ortak girişimiyle hazırlanan ateşkes anlaşması, UMH tarafından Moskova'da imzalanmıştı. Hafter tarafı ise metindeki maddeleri düşünmek ve istişare etmek için 1 gün süre istemişti. Rusya Dışişleri Bakanlığı, bu sabah saatlerinde, Hafter’in anlaşmayı imzalamadan Moskova'dan ayrıldığını duyurmuştu. Hafter'in Libya'ya ulaştığına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmazken, askeri, siyasi ve mali olarak kendisine destek veren Mısır veya Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) gittiği iddia edildi.Türkiye ile Rusya'nın Libya'daki taraflara çatışmalara son vermek, insani yardımları halka ulaştırmak için sunduğu ateşkes önerisi, aynı zamanda ülkedeki sorunların yalnızca Libyalılar arasındaki diyalog yoluyla çözülmesini içeriyordu.
 
2 GÜN DAHA SÜRE İSTEDİ

Rusya Savunma Bakanlığı, Libya'nın doğusundaki  gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in, Fayiz es-Serrac  yönetimindeki Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile ateşkes anlaşmasına olumlu  baktığını fakat yerel istişareler için 2 güne ihtiyacı olduğunu açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, dün Moskova’da  yürütülen Libya görüşmelerinin sonucunda ateşkes üzerinde prensipte anlaşma  sağlandığı belirtildi. Moskova’daki görüşmelerin Berlin Konferansı'na zemin hazırladığı  yorumuna yer verilen açıklamada, “Hafter Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile  ateşkes anlaşmasının son haline olumlu bakıyor. Yerel istişareler için 2 güne  ihtiyacı var.” ifadesi kullanıldı.

"SAVAŞ MESAJI VERMİŞLERDİ"

Rusya, bu sabah Hafter'in imza atmadan Moskova'dan ayrıldığını açıkladı. Hafter'in Moskova'dan ayrıldığı saatlerde kendisine bağlı Libya Ulusal Ordusu da websitesinden bir açıklama yaptı. İsyancı grup, Trablus'a yönelik taarruzu sürdüreceklerini ve zafere ulaşmak için 'hazır ve kararlı olduklarını' savundu. Libya Ulusal Ordusu'nu destekleyen sosyal medya hesapları da bugün Bingazi'de Hafter'e destek eylemlerinin yapılması çağrısı yaptı. Al Jazeera Arabic kanalı da, Ulusal Mutabakat Hükümeti kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Hafter güçlerinin Trablus'un güneyine yönelik saldırılara başladığını ve ateşkesin bozulma riskinin bulunduğunu belirtti. Libya'da 2011 yılında başlayan iç savaşın ardından uzlaşma ve istikrar sağlama çabaları sonuçsuz kalmıştı.

ETİKETLER

Hafter Libya Mutabakat