Hafta tatilinde çalışanlar dikkat! Fazla çalışma ücreti...

22 Haziran 2020 Pazartesi - 8:43 | Son Güncelleme : 22 06 2020 - 8:54

İşçilerin haftada 45 saatin üzerinde çalışması ‘fazla çalışma’ya giriyor. İş Kanununda işçilerin çalıştırılamayacağı günler, çalıştırıldığı takdirde işçinin onayının alınması gerektiği ve bugünlerde yapılan çalışmaların normal ücretlendirmeden farklı olacağı yasa ile belirlenmiş bir hak. Hafta tatilinde çalıştığımız mesai ücreti ile normal fazla mesai ücreti arasında fark var mı? İşte yanıtı...


Çalışma hayatı ile ilgili değişen mevzuatlar nedeniyle birçok kişi sahip olduğu hakları tam olarak bilmiyor. Özellikle fazla çalışma ücretlerinin ne kadar olduğu büyük merak konusu. Takvim gazetesinden Faruk Erdem çalışanlardan gelen sonruları yanıtlıyor. Bugün köşesine taşıdığı fazla mesai ücretleri konusu ise bütün çalışanları yakından ilgilendiriyor. İşte Erdem'e gelen sorular ve yanıtları...
 
Bazen normal mesai saatleri dışında fazla çalışıyor, bazen de hafta tatili günümüz olan pazar günleri fazla çalışıyoruz. Hafta tatilinde çalıştığımız mesai ücreti ile normal fazla mesai ücreti arasında fark var mı?
 
İş Kanunu'na göre, haftada 6 gün çalışan işçinin 1 gün hafta tatili hakkı vardır. Hafta tatili kullandırılması zorunludur. Hafta tatilinde çalışan işçiye işverenin toplam 2.5 yevmiye ödemesi gerekir. Haftalık çalışma süresi 45 saattir. Haftada 45 saatten sonra yapılan çalışmalar fazla çalışmadır ve saat ücretinin yüzde 50 fazlasıyla ödenmesi gerekir.
 
Emeklilik yaşımı bekliyorum, sadece sağlık primi ödüyorum. Alacağım emekli aylığını etkiler mi?
 
Sadece sağlık primi ödüyorsanız yani emekli değilseniz, herhangi bir işte çalışmıyor, ticari veya tarımsal faaliyette bulunmuyor, isteğe bağlı sigorta ödemiyor ve işsizlik sigortası parası almıyorsanız Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi ödüyorsunuz demektir. Bu primle emekli olunamayacağı gibi, bunun emekliliğe olumlu ya da olumsuz etkisi olmaz..