Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı? Gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'da...

27 Mayıs 2020 Çarşamba - 10:27 | Son Güncelleme : 27 05 2020 - 10:42

Çalışmalarını 18 Mart’tan beri İstanbul’da sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, haziranın ilk haftasında Ankara’ya dönecek. Erdoğan’ın İstanbul’da telekonferans yoluyla gerçekleştirdiği görüşmelerini artık yüz yüze yapması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın Cumhurbaşkanlığı Kabinesi son kez telekonferans yöntemi ile toplayacak. Toplantıda hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının sürdürülüp sürdürülmeyeceği, restoran-kafelerin açılış takvimi, seyahat yasaklarının değerlendirilmesi ve bazı illerde kaldırılması, 65 yaş üstü ile 20 yaş altı vatandaşlara uygulanacak kısıtlamalar başta olmak üzere corona virüs tedbirleri gözden geçirilecek...

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan milletvekilleri, belediye başkanları ve AK Parti teşkilatına “Sahaya inin, vatandaşın isteklerini dinleyin” talimatı verdi. AK Parti’de bugünden itibaren milletvekilleri ve teşkilat esnaf ziyaretleri yapacak, vatandaşın ihtiyaçlarını tespit edecek ve karşılanmasını sağlayacak.


Hükümet pandemide normalleşme sürecinde yeni adımlar atmaya hazırlanırken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AK Partili milletvekilleri, belediye başkanları ve teşkilata “Bayramdan sonraki ilk gün birlikte, uyum içinde sahaya inerek vatandaşın pandemi sürecindeki taleplerini dinleyin” talimatı verdi. AK Parti’de bugünden itibaren milletvekilleri ve teşkilat esnaf ziyaretleri yapacak, vatandaşın ihtiyaçlarını tespit edecek ve onların karşılanmasını sağlayacak. Erdoğan, AK Parti’de yarım kalan kongre süreci için de teşkilata “Bilim Kurulu ile birlikte karar verilsin” uyarısı yaptı. Erdoğan’ın eylülde başlaması beklenen il kongrelerinin bazılarına katılması planlanıyor.
 
SABAHA KADAR SÜREN KONFERANSLAR
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan bayram boyunca AK Parti belediye başkanları, teşkilatı, Gençlik Kolları ve partisinin milletvekilleri ile sabaha kadar süren videokonferans toplantılarında bir araya geldi. Edinilen bilgiye göre toplantılarda Erdoğan, belediye başkanlarından pandemi ile mücadelede yapılan yardımlar ve vaka sayılarıyla ilgili bilgi aldı. Buna göre Zonguldak, Sakarya, Kocaeli gibi illerde vaka sayısı azalırken, İstanbul’da dalgalanmanın devam ettiği değerlendirildi. Kars, Giresun, Antalya gibi birçok ilde ise uzun süredir vaka görülmediği bilgisi paylaşıldı. Toplantıda il başkanları, “İstanbul’da seyahat yasağı kalkarsa, nüfusumuz 2-3 katına çıkar” diyerek, İstanbul’da seyahat yasağının en son kalkmasını istediler.
 
 
MASKE TAKIN, MESAFEYİ UNUTMAYIN
 
Başkanlara ve teşkilata “normalleşme” talimatı da veren Erdoğan, “Bayramdan sonraki ilk gün sahalarda olun. Bu süreçte maske ve mesafe kuralına en çok siz dikkat edeceksiniz. Vatandaşlarımıza normalleşme sürecini anlatacak, taleplerini dinleyeceksiniz” değerlendirmesinde bulundu. Normalleşme planına göre milletvekilleri başta olmak üzere belediye başkanları ve teşkilat, bugünden itibaren sahaya inecek. Köylere kadar gidecek olan teşkilat vatandaşın pandemi sürecinde derdini dinleyecek. Pandemi sürecinde hükümetin hayata geçirdiği projelerin detaylarının anlatılacağı buluşmalarda, vatandaşın süreçten nasıl etkilendiği ve talepleri sorulacak. Mahalle mahalle dolaşacak olan teşkilat, gerektiği zaman maske dağıtımı da yapacak. Bu kapsamlı çalışmayla, pandemi sürecinde hayata geçirilen uygulamaların halktaki karşılığının öğrenilmesi planlanıyor. Çalışma sonrasında il bazında hazırlanacak raporlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak. AK Parti hükümeti döneminde yapılan çalışmalar da vatandaşlara anlatılacak.
 
KONGRELERE BİLİM KURULU TAVSİYESİ
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı teşkilat toplantılarının bir diğer önemli başlığı koronavirüs dolayısıyla ertelenen kongreler oldu. Erdoğan, teşkilatına, “Kongreler ile ilgili kararlar alırken Bilim Kurulu’nun tavsiyelerine uyun” uyarısı yaptı.
 
VEKİL TRANSFERİ İÇİN FREN
 
İktidar partisi, ittifak ortağı MHP’nin önerisini hayata geçirmek ve yeni kurulan partilerin seçime girmesiyle ilgili düzenleme için görüş almaya başladı. Parti yönetimi, hukukçu milletvekillerinden önerilerini topluyor. Grup Başkanlığı’nda yürütülen çalışmayla, yeni kurulan partiler için milletvekili transferi başta olmak üzere seçime girme koşullarını zorlaştıran planlar tartışılıyor.Bu konuda bir çalışma başlattıklarını açıklayan AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı’nın, partinin hukukçu milletvekillerinden de görüş almaya başladığı öğrenildi. Vekil transferine karşı tartışılan öneriler ise şöyle:
 
SEÇENEKLER MASADA
 
“Bir partinin seçime katılabilmesi için yerine getirmesi gereken şartlar arasında bulunan ‘Meclis’te grup kurması’ kriteri kaldırılabilir. Böylece, bir partinin seçime katılmasının önünü açmak için başka partiye milletvekili transferinin önü kapatılabilir.Herhangi bir partinin seçime katılabilmesi için Meclis’te grup kurma şartının aynen kalması durumunda, başka bir değişiklik yapılarak, ‘seçim takviminin başlamasından seçimin tamamlanmasına kadar geçecek süreçte’ milletvekillerinin parti değiştirmesine izin verilmeyebilir.Yapılacak yasa değişikliği ile partilerin, ‘seçime bir yıl veya 6 ay kala Meclis’te grup kursa da’ seçime girmesine izin verilmeyebilir.” 
 
ERDOĞAN HUBER’DEN BEŞTEPE’YE GEÇİYOR
 
11 Mart’ta Türkiye’de ilk Kovid-19 vakasının tespit edilmesi sonrası 18 Mart’ta Çankaya Köşkü’nde, “Koronavirüs ile mücadele eşgüdüm toplantısı”nı gerçekleştiren Erdoğan, ardından İstanbul’a gitti. Çalışmalarını birkaç gün Kısıklı’da sürdüren Erdoğan, 22 Mart’ta Tarabya Huber Köşkü’ne geçti. Bu süreçte Erdoğan’ın tüm çalışmalarının merkezi bu köşk oldu. Erdoğan, İstanbul mesaisi kapsamında birçok liderle görüştü, uluslararası zirvelere buradan katıldı.Erdoğan’ın haziranın ilk haftası normalleşme takvimi kapsamında Ankara’ya dönerek çalışmalarını artık buradan sürdüreceği bildirildi. Yaklaşık 2.5 aylık aranın ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne dönecek olan Erdoğan’ın telekonferans yoluyla gerçekleştirdiği görüşmelerini artık yüz yüze yapması bekleniyor. Külliye’de de Erdoğan’ın dönüşü ile birlikte koronavirüs ile mücadele kapsamında tedbirlerin artırılacağı ifade ediliyor.
 
HAFTA SONU YASAKLAR
 
Erdoğan, yarın Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ni belki de son kez telekonferans yöntemi ile toplayacak. Toplantıda, Türkiye genelinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının sahaya yansımaları, normalleşme adımları değerlendirilecek. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının sürdürülüp sürdürülmeyeceği, restoran-kafelerin açılış takvimi, seyahat yasaklarının değerlendirilmesi ve bazı illerde kaldırılması, 65 yaş üstü ile 20 yaş altı vatandaşlara uygulanacak kısıtlamalar başta olmak üzere koronavirüs tedbirleri gözden geçirilecek.
 
YENİ HASTANELER AÇILACAK
 
Erdoğan İstanbul Fethi’nin 567. Yılı olan 29 Mayıs günü de Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi’nin açılışını yapacak. Erdoğan’ın, aynı gün telekonferans yöntemi ile Sakarya’da Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. Fabrikası’nda üretilen “Milli Elektrikli Tren”in demiryoluna indirilme törenine de katılması bekleniyor.Erdoğan, 31 Mayıs Pazar günü Yeşilköy Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi ile Hadımköy Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş hastanelerinin açılışlarını gerçekleştirecek. (Hürriyet-Milliyet)