• »
  • Gündem Haberleri »
  • Hac kesin kayıt 2020 | “Kesin Kayıt Yaptırabilir’’ belgesi nasıl alınır? Hac ücretinin tamamı kesin kayıt esnasında mı ödenir?

Hac kesin kayıt 2020 | “Kesin Kayıt Yaptırabilir’’ belgesi nasıl alınır? Hac ücretinin tamamı kesin kayıt esnasında mı ödenir?

13 Ocak 2020 Pazartesi - 16:46 | Son Güncelleme : 13 01 2020 - 16:59

Hac kayıtları 9 Ocak Perşembe günü gerçekleşen kuranın sonrasında yoğun bir şekilde araştırılıyor. Hac görevini yerine getirmek isteyen vatandaşlar hac kesin kayıt tarihi ne zaman? “Kesin Kayıt Yaptırabilir’’ belgesi nasıl alınır? Hac kayıt ücreti nasıl ödenecek? Sorularına ağırlık verdi. İşte 2020 hac kaydı hakkında merak edilenler…


Diyanet İşleri Başkanlığı hac kayıtları 13-24 Ocak 2020 tarihleri arasında hac.gov.tr adresinden gerçekleştirilecek. Hac kesin kayıtlarının başlamasıyla vatandaşlar kayıtların nasıl yapılacağını araştırmaya başladı. Hac kayıtları için gerekli evraklar nelerdir? Hac kaydı yapmak için gerekli evraklar nelerdir? Hac kayıt işlemi nasıl yapılır? soruları bu araştırmanın başını çekiyor. İşte detaylar…

HAC İÇİN KESİN KAYIT NASIL YAPILIR?

1- 2020 yılı hac kurası, 09 Ocak 2020 Perşembe günü saat 10.00’da Diyanet İşleri Başkanlığı konferans salonunda Kamuoyuna açık ve Noter huzurunda çekilmiştir.

2- Kura sonuçları aynı gün saat: 21:00’den itibaren doğrudan e-devlet sistemi üzerinden sorgulanabilecektir. Ayrıca SMS yoluyla da grup başlarına bildirilecektir.

3- Kura sonucunda kesin kayıt hakkı elde eden vatandaşlar kayıtlarını 13 – 24 Ocak 2020 tarihleri arasında yapabileceklerdir.

4- Kesin kayıt hakkı elde eden vatandaşlarımız “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgelerini 13 Ocak 2020 Pazartesi günü saat: 08:00’dan itibaren;

a- www.hac.gov.tr adresindeki “Kesin Kayıt Belgesi” linkinden yönlendirilecek e-devlet portalı üzerinden kimlik doğrulama sistemi yoluyla alabileceklerdir.

b- Doğrudan e-Devlet sistemine giriş yaparak “Hac Kesin Kayıt Belgesi” linkinden de alabileceklerdir.

c- Vatandaşlarımız kesin kayıt belgesi alırken “Diyanet İşleri Başkanlığı Organizasyonunu” veya “Acenta Organizasyonunu” seçerek tercihlerini belirleyeceklerdir.

 
Diyanet İşleri Başkanlığı Organizasyonu İle Hacca Gitmeyi Tercih Eden şu aşamaları takip etmeli,

1- Kesin kayıt yaptırabilir belgesi ile hac kaydını yaptırdığı il müftülüğüne 13-24 Ocak 2020 tarihleri arasında müracaat ederek; konaklama türü, oda (2, 3 veya 4 kişilik) ve havalimanı tercihlerini belirterek kayıtlarını yaptıracaklardır.

2- Tercih edilen hac konaklama türüne ait hac ücretinin tamamını kesin kayıt esnasında yatırabileceği gibi, %50’sini peşin, %25’ini 1. taksit olarak 29 Şubat 2020’ye kadar, kalan %25’i ise 2. taksit olarak 31 Mart 2020 tarihine kadar T.C. kimlik numarası ve cep telefonu bilgisi ile Ziraat Bankası, Albaraka Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım, Emlak Bank Katılım ve PTT şubelerinden birine yatırabilecektir.

3- Hac ücretini yatırdıktan sonra kesin kayıt işlemi tamamlanmış olacaktır. İlgili bankalardan birine hac ücretini belirtilen süre içerisinde yatırmadığı taktirde hac kesin kayıt işlemi yapılmış olmayacaktır.

4- İl müftülükleri hac büroları tarafından verilen form dilekçe, ekinde yer alan açıklamalar dikkatlice okunduktan sonra doldurulacaktır.

Başkanlıkla Sözleşme İmzalayan Seyahat Acentelerini Tercih Eden Vatandaşlar şu aşamaları takip etmeli,

1- Acenteye kesin kayıt yaptırabilir belgesi ile 2020 yılı için HACCA KAYIT YAPTIRMA YETKİSİ bulunan acentelerden birine 13-24 Ocak 2020 tarihleri arasında kesin kayıt yaptıracaktır. (Acentaların bilgilerini Başkanlığımız internet sayfasından, İl Müftülüklerinden veya TÜRSAB’dan öğrenebileceklerdir.)

2- Acentalara kayıt yaptıracak vatandaşlarımızın da 2020 yılı hac ücretlerini Başkanlığımızla anlaşmalı Ziraat Bankası, Albaraka Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım, Emlak Bank Katılım ve PTT şubelerinden birine TC Kimlik numaralarını ve kayıt yaptıracakları acentanın ismini belirterek yatırmaları gerekmektedir. Başka bankalara veya acentelerin kişisel hesaplarına yatırılan hac ücretleri geçerli olmayacaktır.

3- Tercih edilen hac konaklama türüne ait hac ücretinin tamamını kesin kayıt esnasında yatırabileceği gibi, %50’sini peşin, %25’ini 1. taksit olarak 29 Şubat 2020’ye kadar, kalan %25’i ise 2. taksit olarak 31 Mart 2020 tarihine kadar T.C. kimlik numarası ve cep telefonu bilgisi ile yukarıda zikredilen bankalardan birine yatıracaklardır.

4- Hac ücretini yatırdıktan sonra kesin kayıt işlemi tamamlanmış olacaktır. İlgili bankalardan birine hac ücretini belirtilen süre içerisinde yatırmadığı taktirde hacca kesin kayıt işlemi yapılmış olmayacak ve bu durumda olanların kayıtları silinecektir.

KESİN KAYIT BELGESİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN

2020 HAC ÜCRETLERİ NE KADAR?