• Haberler »
  • Gündem Haberleri »
  • Hac fiyatları 2020 | Diyanet kişi başı 2020 hac fiyatlarını açıkladı! Hac kuraları ne zaman başlayacak?

Hac fiyatları 2020 | Diyanet kişi başı 2020 hac fiyatlarını açıkladı! Hac kuraları ne zaman başlayacak?

04 Ocak 2020 Cumartesi - 16:13 | Son Güncelleme : 04 01 2020 - 16:21

Hac kuraları için geri sayım başladı, hacı adaylarının heyecanlı bekleyişi sona eriyor. 2020 yılının ilk hacı kafilesini yolcu etmeye hazırlanan Diyanet, k2020 hac fiyatlarını açıkladı. Hacca gitmeye hazırlanan vatandaşlar, bir yandan 2020 hac kuralarının ne zaman çekileceğini merak ederken, bir yandan da Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan 2020 hac fiyatlarını araştırıyor. İşte 2020 hac süreci hakkında merak edilenler…


Hacı adayları 2020 hac kuralarının ne zaman çekileceğini merak ederken, bir yandan da Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan 2020 hac fiyatlarını araştırıyor. Peki, hac kurları ne zaman açıklanacak? Kişi başı hac ücreti ne kadar? İşte 2020 hac hakkında merak edilenler…

2020 HAC KURALARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Hac kura sonuçları Diyanet tarafından 9 Ocak'ta çekilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı çekilişin tamamlanmasından sonra tam listeyi, saat 21.00'de diyanet.gov.tr'de yayınlayacak.

HAC KESİN KAYITLARI NE ZAMAN?

Hac kesin kayıtları, 13-24 Ocak'ta her ilde yapılacak.

İLK KAFİLE HAZİRAN AYINDA YOLCU

İlk hac kafilesinin 22 Haziran, son hac kafilesinin 25 Temmuz'da gideceği kutsal topraklardan dönüşler, 6 Ağustos-2 Eylül'de gerçekleşecek.

Hacı adayları kayıt durumlarını ve kura sonuçlarını "http://hac.diyanet.gov.tr" internet sitesinden sorgulayabilecek.

2020 HAC FİYATLARI

Binlerce müslüman kutsal topraklara Hac vazifesini getirmeye hazırlanıyor. 2020 yılında hac için çıkışlar 22 Haziran'da başlayacak. Hac dönüşleri ise 6 Ağustos'ta başlayacak. 

2020 hac konaklama fiyatlarına göre oda tercihli konaklama fiyatı tek kişi için alt sınır 15.950 ŞAR olarak belirlendi. Hac otel konaklama ücreti kişi başı için ise 24.000 ŞAR'dan başlayacak.

Hac Konaklama Türü                                           2020 Hac Konaklama Türü

Oda Tercihli Konaklama (kişi başı)                 Alt limit 15.950     Üst Limit  21.500
Otel Konaklama (kişi başı)        24 bin                   Serbest

ODA TERCİHLİ KONAKLAMA TÜRÜ

Mekke-Medine'de oda içinde banyo-tuvalet, buzdolabı ve karyolası bulunan, asansör sayısı yeterli, lobisi geniş ve ferah, müstakil yemekhane/irşat salonu bulunan, ortak kullanım mekânları hacı sayısına göre yeterli, 2, 3 ve 4 kişilik odalarda konaklama yaptırılacaktır.

• Mekke'de Mescid-i Haram’a en fazla 7 km. Medine'de ise Merkeziye'de veya Mescid-i Nebevi’ye en fazla 700 metre mesafede yer alan binalarda konaklama yaptırılacaktır.

• Mekke’de hacıların otellerden Kabe’ye ulaşımları ücretsiz otobüslerle ring usulü (bazı otellerden aktarmalı ring usulü) yapılacaktır. Ulaşım hizmeti Suudi Arabistan Mekke trafik komisyonu kararı gereği 05-15 Zilhicce 1441 (26 Temmuz- 05 Ağustos 2020) tarihleri arasında verilememektedir.

Sabah kahvaltısı, ve akşam yemeği tabldot usulü, öğle öğünü için kumanya paketi verilecektir.

• Medine’de kalma süresi 4 ila 6 gün arasında planlanacaktır.

OTEL KONAKLAMA TÜRÜ

Mekke ve Medine standartlarında günlük oda temizliği, çarşaf ve havluların değişimi vb. hizmet veren 4 ve 5 yıldızlı otellerde, 2 veya 3 kişilik odalarda konaklama yaptırılacaktır. Otellerin Mescid-i Harama ve Mescid-i Nebeviye olan takribi uzaklıklarına göre iki ayrı kategoride organizasyon düzenlenecektir.

• Otel-1 konaklama türünde; Mekke'de Mescid-i Haram’a en fazla 700 metre mesafede, Medine'de ise Merkeziye'de bulunan yıldızlı ve 3 öğün açık büfe yemek hizmeti veren otellerde konaklama yaptırılacak olup hac süresi uçak programına uygun olarak 10- 18 gün aralığında olacaktır.

•  Otel-2 konaklama türünde; Mekke'de Mescid-i Harama en fazla 1000 metre mesafede, Medine'de ise Merkeziye'de bulunan yıldızlı ve 2 öğün açık büfe yemek hizmeti veren otellerde konaklama yaptırılacak olup hac süresi uçak programına uygun olarak 14- 25 gün aralığında olacaktır.

• Hac süresi uçak programına göre azami 45 gün olacaktır.

2020 yılımda Hacca ne zaman gidilecek: a- 2020 yılı hac kurası 09 Ocak 2020 Perşembe günü çekilecek ve aynı gün ilan edilecektir.

Hac kesin kayıtları 13–24 Ocak 2020 tarihleri arasında yapılacaktır.

Hac için çıkışlar: 22 Haziran- 25 Temmuz 2020 (Hicri 01 Zilkade 1441-4 Zilhicce 1441); 

Hacdan dönüşler: 06 Ağustos- 02 Eylül 2020 (Hicri 16 Zilhicce 1441- 14 Muharrem 1442) tarihleri arasında yapılacaktır.

BU SENE EN UCUZ PROGRAMIN 26 BİN LİRA OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Hac Umre ve Seyahat Acentaları Derneği (HURSAD) Başkanı Diyaeddin Şahin de konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Şahin, geçen yıldan bu yıla artan maliyetler ve ek vergiler olduğunu belirterek, “Bu ek maliyetler ile hac fiyatlarının 26 bin liradan başlayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu sene en ucuz programın 26 bin lira olacağını düşünüyoruz.” dedi. Değerlendirmelerde bulunan Diyaeddin Şahin, Türkiye’de yıllardan beri hacca gitmek için başvuran ve kurada isminin çıkmasını bekleyen yaklaşık 2 milyon 300 bin kişi olduğunu ve bu rakamın 175 bine yakının bu sene hacca gitmek için başvuranlardan oluştuğunu belirtti. Bu sene hacı adaylarının sadece 83 bin 430 tanesinin hacca gidebileceğini ifade eden Şahin, bahsedilen 3 bin 430 kişilik ilave kontenjanın aslında Türkiye nüfusunun güncellenmesi ile alakalı olduğunu kaydetti.

Şahin, İslam İşbirliği Teşkilatı’nda alınan bir karara göre, İslam ülkelerine nüfusunun binde biri oranında kontenjan verildiğini aktararak, “Bizim nüfusumuz Birleşmiş Milletler kayıtlarında birkaç yıldır 80 milyon olarak gözüktüğü için, Suudi Arabistan oradaki kayıtları baz alarak kontenjan veriyordu. Nüfusumuz güncellendi. 83 milyon 430 bin şeklinde güncelleme olduğu için onun binde biri oranında bir kontenjanımız oldu. Yani, önümüzdeki yıllarda bu devam edecek. Nüfusumuzun artışına göre bu rakam artacak.” diye konuştu.

Umrenin serbest rekabet ortamında acentelerin veya Diyanet İşleri Başkanlığının kendi verecekleri hizmetlere, kullandıkları hava yolu şirketlerine, kullandıkları otele, sahada verdikleri hizmete göre tamamen serbest fiyatlandırmaya tabi olan bir organizasyon olduğunu dile getiren Şahin, şunları kaydetti: “Umrede bizim zaman zaman yaptığımız uyarılar var. Çok ucuz fiyatlara olan umre paketlerini almamalarını, bu konuda dikkatli olmaları gerektiğine dair defalarca uyardık. Şöyle, bu işin belli bir maliyeti var. Bu maliyetin altında satışlar elbette hizmetten çalma anlamına gelen olumsuz sonuçlar doğuracak ve yolcuları mağdur edecektir. Yani, bin 50 dolardan aşağı olan umre programlarından uzak durulması lazım. Bu rakam 900 dolar şeklindeydi. Fakat sürekli artan maiyetler var. Suudi Arabistan tarafından konan ek vergiler var.” Şahin, 1 Ocak itibarıyla vize fiyatlarında 51 dolarlık bir artış daha olduğunu kaydederek, sağlık ve seyahat sigortası zorunluluğunun getirildiğini ve bunun direk umre fiyatlarına 51 dolar ek zam olarak yansıyacağını dile getirdi.