Güvenlik uzmanı Ağar: Afrin bölgesinde 15 bin civarında...

AA/DHA |  13 Mart 2018 Salı - 23:06 | Son Güncelleme : 13 03 2018 - 23:44

Zomguldak'ta konferans veren Güvenlik ve Strateji Uzmanı Abdullah Ağar, Türkiye'nin ve ordunun Afrin'de zor bir görev üstlendiğine dikkati çekerek, "Bölgede 15 bin civarında terörist bulunmakta, bunların amacı Anadolu'yu işgal etmek" dedi.


Güvenlik ve Strateji Uzmanı Abdullah Ağar, Bülent Ecevit Üniversitesi'nde düzenlenen 'Bir Varoluş Hamlesi: Afrin' konulu konferansta konuşmacı olarak katıldı. Zeytin Dalı Harekatı hakkında konuşan Ağar, bölgedeki operasyonlarda kısa sürede önemli başarılar elde edildiğini söyledi. Afrin bölgesinde 15 bin civarı teröristin bulunduğunu söyleyen Ağar, "YPG-PKK'lı teröristler bölgede büyük bir hazırlık yapmışlar. Demir destekli tahkimatlar, irtibat hendekleri ile birbirine bağlanmış, Suriye ordusundan gasp ettikleri silahlarla birlikte binlerce patlayıcı ve bubi tuzağı mevcut. Tüm bu hazırlıklar ve jeostratejik tahkimatın amacı Anadolu'yu işgal etmek. Bölgede büyük kayıplar veriyorlar ve ordumuzun azim ve kararlılığı, ezici gücü karşısında asla başarıya ulaşamayacaklar. Afrin'e doğru hızlı ilerleyişimizi sürdürüyoruz. 2-3 günde 30 köyü teröristlerden temizledik ve Afrin'i kuşattık. Yakında elde edeceğimiz zafer Türk milletine armağan olsun" dedi.
 
Güvenlik ve Strateji Uzmanı Abdullah Ağar,  "YPG/PKK'nın başta uyuşturucu parası olmak üzere milyarlarca dolar parasıyla  satın almış olduğu silahlar, teçhizatlar, mühimmatlar, patlayıcılar,  gasbettikleri, Irak ve Suriye ordusundan çaldığı, depolarını patlattığı, yine  silah, teçhizat ve mühimmatların Afrin'e düşen payı burada bizim karşımıza çıktı.  Peki Afrin için miydi bu kadar büyük bir hazırlık? Hayır. Bu, Türkiye'nin,  Anadolu'nun, Orta Doğu'da bir etki üretmesini engellemek üzere oluşturulmuş,  jeopolitik hedefleri olan jeostratejik bir tahkimat." dedi. 
 
Mehmetçiğin sadece Türkiye için değil, insanlık ve bu coğrafyanın  istikrarı ve güvenliği adına Afrin'de bulunduğunu belirten Ağar, şöyle konuştu:
 
"İnsanlık adına yapılması çok önemli. Çünkü bu topraklara gelenler  insanlık adına gelmediler, kendi hedef ve menfaatleri doğrultusunda geldiler.  Burada bir tane insanın canı çok kıymetli ve kutsalken, sadece Suriye'de 650 bin  insanın canını kaybetmesinin temel sebebi oldular. Irak'ta sayı hiç belli değil  ama 2 milyon civarında olduğu ifade ediliyor. Yerlerinden, yurtlarından,  evlerinden, barklarından olan insanlar bunun cabası. Suriye'nin nüfusu 25  milyondu. Bu 25 milyon insanın 10 milyonu Suriye dışına kaçmak zorunda kaldı. 5  milyonu Suriye içerisinde yer değiştirdi. Yani ülkenin yaklaşık yüzde 65, yüzde  66'sı fiili olarak bu işten mağdur oldu. İşte bu anlamda insanlık adına orada  olmak çok önemli. O yüzden Mehmetçiğimiz, masum canı konusunda çok hassas  davranmaya çalışıyor. Bu anlamda çok zor bir fotoğrafla karşı karşıyayız. Çünkü  PKK, hem sivillerin içine saklanıyor hem onları canlı kalkan olarak kullanıyor  hem de sivili kamuflaj, gizlenme aracı olarak kullanıyor."
 
Ağar, toplamda 15 bine ulaşan bir terörist varlığıyla mücadele  edildiğine dikkati çekerek, "YPG/PKK'nın başta uyuşturucu parası olmak üzere  milyarlarca dolar parasıyla satın almış olduğu silahlar, teçhizatlar,  mühimmatlar, patlayıcılar, gasbettikleri, Irak ve Suriye ordusundan çaldığı,  depolarını patlattığı yine silah, teçhizat ve mühimmatların Afrin'e düşen payı  burada bizim karşımıza çıktı. Peki Afrin için miydi bu kadar büyük bir hazırlık?  Hayır. Bu, Türkiye'nin, Anadolu'nun, Orta Doğu'da bir etki üretmesini engellemek  üzere oluşturulmuş, jeopolitik hedefleri olan jeostratejik bir tahkimat."  değerlendirmesinde bulundu.
 
PKK'nın dağları, meskun mahalleri ve kırsalı silah, teçhizat,  patlayıcı ile mühimmat alanına çevirdiğini vurgulayan Ağar, "2015 yılının 11  Temmuz'unda baş yılan Karayılan, yani PKK'nın şu andaki sözde liderinin yapmış  olduğu açıklamayla, Türkiye'de Cumhuriyet tarihinin en büyük isyan girişimi  başlamıştır. Bizler bunu 'meskun mahal çatışmaları veya hendek çatışmaları' diye  biliriz. İnanın Türkiye'nin en zor dönemlerinden bir tanesidir. Eğer yayılma gücü  ve imkanı bulabilmiş olsaydı, açıkçası bütün Türkiye'yi koskoca bir yangın  alanına çevirip, Türkiye'yi bölmeye odaklanmış çok önemli bir hamledir." diye  konuştu.
 
"Tarihimizde böyle bir olay yok"
 
Abdullah Ağar, ülkenin FETÖ'nün darbe girişimiyle karşı karşıya  kaldığını hatırlatarak, şunları kaydetti:
 
"Çok şükür savuşturduk. Savuşturamayabilirdik. Eğer savuşturamasaydık  birbirine dolanmış, bir iç savaşa sürüklenmiş ve aynı Iraklı gibi, 'Gel beni  kurtar' diye feryat figan eden, uluslararası müdahale bekleyen bir toplum haline  dönüşebilirdik. Yani biz de o tuzağa düşebilirdik ama şükür ki, devletimiz  içindeki vatansever kadroların ve vatansever milletimizin ortaya koymuş olduğu  basiret, feraset ve etkiyle tarihimizdeki en zorlu geceyi savuşturduk. FETÖ'nün o  darbe girişimi o kadar büyük bir travma ki büyük bir çoğunluğunuz bir cümle  kurdunuz. 'Biz bir rüya mı gördük?' dediniz. Kafanızda anlamlandıramadınız,  konumlandıramadınız. Neden bu tramvayı yaşıyoruz? Bizim evlatlarımızı bizden  çaldılar, bize karşı silah olarak kullandılar. Bizim evlatlarımızı bize karşı  silah olarak kullanırken, bizden çaldıkları silahları bize karşı kullanarak  yaptılar. Bizi vurdular. Bizim devletimizi vurdular. Tarihimizde böyle bir olay  yok. Biz böyle bir şey yaşadık işte."
 
"Maksat toplumu birbirine düşürmektir"
 
Irak'ta ve Suriye'deki gibi eksenler ve kutuplar oluşturup Türkiye'yi  kendi içerisinde çökertmek gibi gayelerin olduğunu ifade eden Ağar, "Bu farklı  eksenleri kaşıyıp, bu farklı eksenler üzerinden toplumu birbirine düşürmeyi  amaçlayanlar var. Burada terörü kullanırlar. Bir patlama, çatlama olur. Sembol  bir alana, zamana, kişiye bir eylem yaparlar. Maksat toplumu birbirine  düşürmektir. Sizin zihninize sızıp, zihninizde yaratmış oldukları travmalarla  sizi kendi istedikleri gibi yönetmek ve yönlendirmektir amaçları. Sizin üzerinize  düşen, karşı karşıya kaldığınız her bu tür travmatik olayı soğukkanlı bir  hassasiyetle karşılayıp birbirinize düşmemenizdir." dedi.
 

ETİKETLER