Günlüğün kayıp sayfaları çıktı

17 Mayıs 2018 Perşembe - 2:30 | Son Güncelleme : 17 05 2018 - 2:30

İkinci Dünya Savaşı’nın simge isimlerinden Anne Frank’ın, Nazi işgali sırasında Amsterdam’da tuttuğu dünyaca ünlü günlüğünün bu zamana kadar bilinmeyen iki sayfası ortaya çıktı.


Günlüğün kahverengi kâğıtlarla kaplanan 78 ve 79. sayfalarında, Anne Frank’ın cinsel eğitim ve fuhuş hakkındaki düşünceleri ile cinsel içerikli fıkralar yer alıyor. Anne Frank, bu iki sayfayı 28 Eylül 1942’de kaleme almış. Yıllar sonra okunabilen sayfadaki fıkralardan bir şöyle: “Alman Nazi kadın askerleri neden Hollanda’ya gelir? Askerlere döşek (şilte) olmak için.” Günlüğün 78. sayfası okunmayacak derecede karalanmış. Anne Frank, “Bu sayfayı ayıp fıkralar yazmak için kullanacağım” diye yazmış. Diğer sayfada ise cinsellik ve fuhuşun varlığı ile ilgili düşünceleri yer alıyor. Huygens Hollanda Tarihi Enstitüsü araştırmacılarından Peter de Bruijn’e göre, bu sayfaların Anne Frank tarafından kapatıldığı neredeyse kesin. Sayfaların varlığı Anne Frank Vakfı tarafından 2001 yılında keşfedildi. Ancak bir kısmı karalanan, bir bölümü de yapıştırılmış kahverengi kâğıtlarla kapatılan günlüğün okunması mümkün olmdı. Vakıf, üzeri kâğıt yapıştırılarak kapatılan sayfaların Huygens Hollanda Tarihi Enstitüsü’nün yardımıyla dijital fotoğraf düzenleme tekniği sayesinde okumayı başardı.
 
Paylaşmak istemezdi
 
Anne Frank Vakfı Müdürü Ronald Leopold, üzeri kapatılan sayfaları kamuoyuyla paylaşmayı görev bildiklerini söylüyor. L Hollanda Savaş ve Soykırım Araştırmaları Enstitüsü (NIOD) Müdürü Frank van Vree’ye göre, Anne Frank’ın yazdıkları, o dönemdeki klasik fıkralar. Van Vree, “Bütün yeteneklerine rağmen o da normal bir kız çocuğu” diyor. Şu anda sadece internet ortamında yer alan iki sayfa, 2019 yılında araştırmanın tamamlanmasından sonra yayımlanacak. 

ETİKETLER