Güneş Sistemi'nin en eski asteroid ailesi keşfedildi

AA |  08 Ağustos 2017 Salı - 22:33 | Son Güncelleme : 08 08 2017 - 22:44

Gök bilimciler, Güneş Sistemi'nin 4 milyar yıllık en eski asteroid ailesini keşfetti.


ABD'nin Southwest Araştırma Enstitüsünden gök bilimcilerin önderlik  ettiği uluslararası araştırma ekibi, Mars ile Jüpiter arasındaki Asteroid  Kuşağı'nda, asteroidlerin ilk örnekleri olan bir grup gök cisminin varlığını  saptadı.
 
Güneş Sistemi'nin erken oluşum evresinde, gezegenlerden arta kalan  malzemelerin ayrı bir yörüngede toplanmasıyla oluşan Asteroid Kuşağı'nın görece  daha az kalabalık bir bölgesinde keşfedilen asteroid grubunun, "gaz devleri"  denilen Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün gibi dıştaki gezegenlerin oluşmasıyla  ortaya çıkan yörünge değişimleri sırasında daha büyük asteroidlerin birbiriyle  çarpışması sonucu ortaya çıktığı tahmin ediliyor.
 
Asteroidlerin gündüzleri ısınıp geceleri soğuduğu ve gece açığa çıkan  enerjinin bir itme etkisi yaratarak aynı aileden asteroidleri birbirinden  uzaklaştırdığına dikkati çeken gök bilimciler, uyguladıkları özel sınıflama  tekniği sayesinde yeni keşfedilen asteroidlerin izlerini, Asteroid Kuşağı'nın  merkezindeki, varlığı daha önceden bilinen asteroidlere kadar sürmeyi başardı.
 
Aynı ailedeki daha küçük boyutlu asteroidlerin itme etkisiyle daha  hızlı hareket edeceğini ve daha uzağa savrulacağını hesap eden gök bilimciler,  Asteroid Kuşağı'ndaki gök cisimlerini boyutlarına ve uzaklık-yakınlık  ilişkilerine göre sınıflayarak aynı aileden olan cisimleri belirlemeye çalıştı.  Ekip, bu işlemin sonunda yeni keşfedilenlerin izini daha büyük gök cisimlerine  doğru sürerek ana kuşaktaki en eski asteroid ailesini belirlemiş oldu.
 
Asteroid ailesinin en az 4 milyar yıllık olduğu kaydedildi.
 
Araştırmacılar, yeni keşfedilen asteroid ailesine, baba asteroidin  hangisi olduğu henüz kesin olarak belirlenemediğinden, bir isim vermedi. Ekip,  araştırmanın devamında söz konusu tekniği Asteroid Kuşağı'ndaki tüm gök  cisimlerine uygulayarak buradaki asteroid ailelerinin eksiksiz bir haritasını çıkarmayı amaçlıyor.
 
Araştırmanın bulguları "Science" dergisinde yayınlandı.