Grevden lokavttan yüzyılın anlaşmasına

31 Ocak 2018 Çarşamba - 2:30 | Son Güncelleme : 31 01 2018 - 2:30

Metal sektöründe sendikaların grev kararına işveren lokavtla karşılık vermiş, Bakanlar Kurulu kararı ile tüm bu eylemler yasaklanmıştı. MESS ile işçi sendikaları bu kaostan çıktı ve işçi temsilcilerinin “Yüzyılın anlaşması” dediği bir zamla mutlu sona ulaştı


Metal iş kolunda yaklaşık 130 bin kişiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde adeta bir mucize gerçekleşti. İşçi ve işveren tarafının karşılıklı restleşmesi ile kopma noktasına gelen ipler, Bakanlar Kurulu kararı ile geçici çözüme kavuşurken, görüşmelere bu ortamda devam eden taraflar şaşırtıcı bir anlaşmaya imza attı. Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, geldikleri noktada yaptıkları anlaşmayı “Yüzyılın anlaşması” olarak tanımladı.
 
Kavlak, dün sabah itibarıyla Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Grup Toplu İş Sözleşmesi’ni bağıtladıklarını ifade ederek, 2 yıllığına bağıtladıkları toplu iş sözleşmesinde zamların ortalama getirisinin yüzde 24.63 olduğunu bildirdi. 
 
Türk Metal Sendikası’nın, üyeleri için en iyi sözleşmeleri imzalayan sendika olduğunu vurgulayan Kavlak, “6 aylık enflasyonun 3.2 olduğu koşullarda, yüzde 24’ü aşan oranlarda zam aldık. Yani enflasyon üzerine yüzde 20.8 refah payı aldık. Ülkemiz gerçekleri göz önüne alındığında, bu sözleşme  gerçekten yüzyılın sözleşmesi oldu” değerlendirmesinde bulundu.
 
Sözleşme 2 yıllık
 
Kavlak, yaptığı yazılı açıklamada, önceki gün MESS yönetiminin daveti üzerine müzakerelere kaldıkları yerden devam ettiklerini belirterek, şu  bilgileri verdi:
 
“Tam 12 saat süren görüşmelerimiz sonucunda, bu sabah itibarıyla toplu iş sözleşmemizi 2 yıllığına bağıtladık. Aldığımız çekme gereğince 31 Ağustos  2017’deki saat ücretleri 1 Eylül 2017’den geçerli olmak üzere 
9 liraya çekilecek. Bunun ardından herkese seyyanen 1 lira 60 kuruş alınacak. Kıdem zammı da her yıl için 30 lira olacak. 
15 yılla sınırlı tutulacak ama 15 yıl ve üzerindeki kıdemli arkadaşlarımız da 15 yıl üzerinden kıdem zammı alacak. Yani 450 lira kıdem zammı alacaklar. Ayrıca kıdem yılını 1 Ocak 2017’den önce işbaşı yapan ve yılını dolduran herkes kıdem zammını alacak. Bu oranların ve rakamların parasal ifadesi  olarak sosyal haklar hariç olmak üzere bir yılını dolduran her üyemiz en az 510 liradan başlayan ve 930 liraya kadar giden parasal zamlar aldık. Bu zamların ortalama getirisi de 24.63 olmuştur. Bu getirinin açılımı şöyledir; aldığımız çekmeden yüzde 1.18, seyyanen zamdan 1 lira 60 kuruş, yani yüzde 15.83, kıdem zammından  10 kuruş yani yüzde 7.62’dir.”
 
3 günlük izni de aldık
 
Kavlak, sosyal haklara aldıkları zam oranının yüzde 23 olduğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti:
“Aldığımız zam oranları ile sosyal yardımları topladığımızda, kümülatif olarak yüzde 26.31’dir. Bütün bunlar dışında, bu sözleşmede, şimdiye kadar sözleşmemizde olmayan bazı hakları da aldık. Bunlardan ilki, sizlere verdiğim söz gereğince tamamlayıcı sağlık sigortası oldu. Bunun parasal getirisi  yıllık 480 liradır. Bu rakam kümülatif toplamımızı yüzde 27.62 yapmaktadır. Ayrıca, siz üyelerimizin en çok talep ettiği düzenleme olan, kayınvalide-kayınbaba vefatında üç günlük izin hakkı da sözleşmemize girdi. Son olarak, postabaşı tazminatını kendi ücretinin yüzde 8’ine yükselttik.”
 
İlk işe girişte 2.400 lira maaş
 
Yapılan anlaşma karışık görünmekle birlikte, ilk işe girenin maaşını ortalamada 1.900 lira seviyesinden 2.400 lira seviyesine, saat başı ücreti 9 liraya çıkarıyor. Ancak her 1 yıllık kıdeme 
10 kuruşluk artış var. Yani 10 yıllık bir çalışanın saatlik ücreti 10 lira olacak. Yan ödemelerle birlikte 10 yıllık bir elemanın maaşı 4 bin lirayı geçecek.

ETİKETLER