Gözaltına alınan AA çalışanları ile ilgili son dakika gelişmesi!

AA |  16 Ocak 2020 Perşembe - 21:35 | Son Güncelleme : 17 01 2020 - 8:18

Mısır'da önceki gün Anadolu Ajansı (AA) Kahire ofisine düzenlenen polis baskını sırasında gözaltına alınan 4 çalışandan Türk vatandaşı Hilmi Balcı serbest bırakıldı. Hilmi Balcı Türkiye’ye geldi.


AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı, "Mısır'da  gözaltına alınan 4 çalışanımızdan Hilmi Balcı serbest bırakıldı. Diğerlerinin de  kefaletle salıverilmesini bekliyoruz." dedi.
 
Mısır polisinin AA Kahire ofisine düzenlediği baskın
 
Mısır polisi, 14 Ocak Salı günü, AA Kahire ofisine baskın  düzenleyerek, 1'i Türk vatandaşı 4 çalışanı gözaltına alarak bilinmeyen bir yere  götürmüştü.
 
Ofise gelen polis ekipleri, güvenlik kameralarını kapatarak internet  bağlantısını kesmişti.
 
Dün sabah saatlerine kadar ofiste arama yapan güvenlik güçleri,  çalışanların pasaport, cep telefonu ve bilgisayarlarına el koyarak, dışarıyla  irtibat kurmalarını engellemişti.
 
Uluslararası tepkiler
 
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric,  konuya ilişkin "Gazetecilerin tutuklanması ve gözaltına alınmasına ilişkin  haberlerden her zaman endişe duyuyoruz." ifadelerini kullanmıştı.
 
ABD'de adının açıklanmasını istemeyen bir Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü  de Mısır'ın AA ofisine düzenlediği baskına ilişkin, "Söz konusu haberlerin  farkındayız. Eğer doğruysa, Mısır yönetimine, gözaltındaki (AA çalışanı)  gazetecileri serbest bırakma ve Mısır'da özgür ve açık medyaya izin verme  çağrısında bulunuyoruz." demişti.
 
Balkan ve Güneydoğu Avrupa Haber Ajansları Birliği'nden (ABNA-SE)  yapılan açıklamada da "Böylesine pervasız bir hareket, doğrudan basın özgürlüğü  ve genelde de gazeteci toplumuna zarar vermekte." ifadeleriyle tepki  gösterilmişti. ABNA-SE, Mısırlı yetkililere "basının bildik ve köklü kuralları  ile yasalarına göre hareket etmeleri" çağrısı yapmıştı.
 
Avrupa Haber Ajansları Birliği (EANA) ise açıklamasında, Mısır  güçlerince AA'nın Kahire ofisine düzenlenen baskını şiddetle kınamıştı.
 
Üyesi olan Anadolu Ajansı ve gazetecilerinin yanında yer aldığını  vurgulayan EANA, "EANA Yönetim Kurulu olarak, demokrasinin temel değerlerine  büyük önem veriyor ve özgür gazeteciliği, demokratik toplumların temel taşı  olarak görüyoruz. Bu sebeple bu değerlere karşı hareket etmek son derece  kınanabilir bir eylem biçimidir." açıklamasını yapmıştı.
 
Mısır, yoğun tepkiler üzerine konuyu çarpıtmaya çalıştı
 
Mısır İçişleri Bakanlığı ise emniyetin AA Kahire ofisine hiçbir  gerekçe göstermeden düzenlediği baskının üzerinden 24 saat geçtikten sonra ve  uluslararası yoğun tepkiler üzerine dün akşam yaptığı skandal bir açıklamayla  konuyu çarpıtma girişiminde bulundu.
 
Anadolu Ajansı adının hiç zikredilmediği ve somut bir suçlamanın yer  almadığı açıklamada, ofise yapılan baskının Mısır Devlet Yüksek Güvenlik  Savcılığından alınan iznin ardından gerçekleştirildiği aktarıldı.
 
  
 

ETİKETLER

AA Hilmi Balcı Mısır