Görüşme sonrası Trump'tan tarihi açıklama: Durduruyoruz

AA |  12 Haziran 2018 Salı - 21:40 | Son Güncelleme : 12 06 2018 - 21:40

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore ile müzakereler devam ederken, Kore Yarımadası'nda Güney Kore ile yaptıkları askeri tatbikatları durduracaklarını açıkladı.


Trump, iki ülke arasında devam eden askeri tatbikatlara ilişkin  Singapur'da Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yaptığı görüşmeden sonra  düzenlediği basın toplantısında değerlendirmede bulundu.
 
ABD'nin Güney Kore'deki asker sayısını azaltıp azalmayacağına ilişkin  bir soru üzerine Trump, "Onları geri getirmek istiyorum ancak bu, şu anda  denklemin bir parçası değil. Bunun, bir gün olmasını umuyorum ama şimdi değil."  dedi.
 
Güney Kore'de 32 bin ABD askerinin bulunduğunu hatırlatan Trump,  ülkede devam eden askeri tatbikatlara yönelik, "Bundan sonraki müzakerelerin  olması gerektiği gibi gitmediğini görene kadar savaş oyunlarını durduracağız. Ama  bundan büyük miktarda para tasarruf edeceğiz." ifadelerini kullandı.
 
Bir gazetecinin "savaş oyunları" derken askeri tatbikatları mı  kastettiğine sorusuna üzerine Trump, bölgedeki askeri tatbikatları "savaş  oyunları" olarak adlandırdığını söyledi.
 
ABD'nin Güney Kore ile yaptığı tatbikatların maliyetinin oldukça  yüksek olduğuna ve bunun çoğunluğunu ABD tarafından karşılandığına işaret eden  Trump, "Güney Kore de katkı sağlıyor ama yüzde yüz değil. Bu da onlarla  konuşmamız gereken bir konu." sözlerine yer verdi.
 
Ülkesinin tatbikat için Güney Kore'ye Guam Adası'ndan bombardıman  uçağı sevk ettiğini belirten Trump, şöyle devam etti:
 
"İlk başladığımda, 'Bu bombardıman uçakları nereden geliyor?' diye  sordum. 'Yakındaki Guam'dan.' dediler. 'Çok iyi o zaman. Ne kadar mesafede bu  yakın yer?' dedim. 'Altı buçuk saat.' dediler. Güney Kore'ye uçup, tatbikat  yapıp, oraya buraya bomba atıp Guam'a dönen bu devasa uçaklar için altı buçuk  saat oldukça uzun bir zaman. Uçaklar hakkında çok şey biliyorum. Bu çok pahalı ve  ben bunu beğenmedim."
 
Trump, Kuzey Kore'yi kastederek, "Hemen yanı başında bir ülkenin  olduğunu da düşündüğümde oldukça provokatif bir durum olduğunu da söylemek  zorundayım. Şu anda son derece kapsamlı ve tam bir anlaşma için görüşmeler  yaptığımız bir ortamda savaş oyunlarının uygun olmadığını düşünüyorum."  değerlendirmesinde bulundu.
 
TRUMP'IN AÇIKLAMASI MATTIS İÇİN SÜRPRİZ DEĞİL
 
Diğer taraftan, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Dana White,  Trump'ın açıklamalarına ilişkin yorum yapmaktan kaçınırken,  Savunma Bakanı Jim  Mattis'in Trump'ın değerlendirmelerinden haberdar olduğunu söyledi.
 
Pentagon'da gazetecilere açıklama yapan White, Mattis'i kastederek,  "Bu Bakan için sürpriz olmadı. Ona danışıldı. Bakan, yarımadayı (Kore) nükleerden  arındırma amacına ulaşması için Başkan'ın yanındadır." ifadelerini kullandı.