Görüntüler ortaya çıktı! Gri kategorideki terörist...

AA |  13 Şubat 2020 Perşembe - 12:16 | Son Güncelleme : 13 02 2020 - 12:19

Terör örgütü PKK'nın sözde Serhat eyaleti Karayazı grup sorumlusu "Bager" kod adlı, gri kategoride aranan terörist Ömer Oran'ın Erzurum'un Karayazı ilçesinde 5 gün önce polis özel harekat (PÖH) timlerince etkisiz hale getirildiği nefes kesen operasyonun görüntüleri ortaya çıktı.


Çok sayıda terör eylemine katıldığı belirlenen terör örgütü PKK/KCK  mensubu silahlı terörist Ömer Oran'ın (41) yakalanması için, iç güvenlik  operasyonları kapsamında çalışmalarını sürdüren Erzurum Emniyet Müdürlüğü  bünyesinde özel ekip oluşturuldu.
 
Özel ekibin 3 ay süren titiz çalışması sonucu Oran'ın 5 gün önce  Karayazı ilçesine bağlı bir kırsal mahallede saklandığı adres tespit edildi. Bu  tespit üzerine Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi görevlileri ve polis  özel harekat (PÖH) timleri ile İl Jandarma Komutanlığına bağlı jandarma özel  harekat (JÖH) timleri bölgeye gönderildi.
 
Hava sıcaklığının sıfırın altında 30 dereceye, tipi ve kar yağışı  dolayısıyla da görüş mesafesinin yer yer 20 metreye düştüğü bölgeye giden  güvenlik güçlerinden PÖH timleri, Oran'ın saklandığı binayı ve çevresini sardı.  Bu süreçte JÖH timleri de teröristin kaçma ihtimaline karşın kar kalınlığının 1  metreyi bulduğu mahallenin kırsal kesiminde gerekli tedbirleri aldı.
 
 "Teslim ol" çağrısına ateşle karşılık verince kısa sürede etkisiz  hale getirildi
 
PÖH timlerinin "teslim ol" çağrısına uymayan terörist Oran, güvenlik  güçlerine el bombası atarak bir polis memurunun elinden yaralanmasına neden oldu.
 
Bulunduğu binadan çıkıp duvarların arkasına saklanarak polislere uzun  namlulu silahla ateş açarak kaçmaya çalışan terörist, PÖH timlerince kısa süreli  çatışmada etkisiz hale getirildi.
 
Terörden arananlar listesinde 500 bin liraya kadar ödülle gri  kategoride arandığı anlaşılan örgütün sözde Serhat eyaleti Karayazı grup  sorumlusu "Bager" kod adlı terörist Oran'dan bir M-16 piyade tüfeği, bu silaha  ait 4 şarjör, bir el bombası, bir dürbün, bir fotoğraf makinesi ile 2 not defteri  ele geçirildi.
 
Çatışma anı saniye saniye kameraya yansıdı
 
Terörist Ömer Oran'ın etkisiz hale getirildiği operasyon anı ise  saniye saniye kameralara yansıdı. Oran'ın kar yağışı ve tipi altında yapılan  operasyonda etkisiz hale getirildiği çatışma anlarına ilişkin görüntülere AA  ekibi ulaştı.
 
Oran'ın attığı el bombası ile elinden yaralanan özel harekat polisinin  genel sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.
 
 4 teröristin etkisiz hale getirildiği çatışmada kıl payı kurtuldu
 
Çatışmanın ardından güvenlik güçlerince yapılan incelemede, terörist  Oran'ın 6 Aralık 2019'da Ağrı'nın Tutak ilçesi Soğukpınar köyünde 5 askerin  yaralandığı ve 4 teröristin de etkisiz hale getirildiği çatışmaya katıldığı da  belirlendi.
 
Bu çatışmadan son anda kaçarak kurtulduğu belirlenen Oran'ın, bu  olaydan kısa süre önce iki kızın kırsala kaçırılarak terör örgütüne götürülmesi  eylemine katıldığı belirtildi.
 
Operasyonda, Oran ile irtibatı bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alınan  3 kişiden biri tutuklandı, diğer 2'si adli kontrol şartıyla salıverildi.
 
  
 
 
 
 
 
 
 

ETİKETLER

pkk terörist bager