Görme engelliler sınava internetten hazırlanabilecek

05 Ekim 2018 Cuma - 13:23 | Son Güncelleme : 05 10 2018 - 14:23

Üniversite sınavına hazırlanan görme engellilere, Eğitimde Görme Engelliler Derneği üyesi görme engelli öğretmenler yardım edecek.


Görme engelliler, internet ortamında toplu görüşme ve canlı ders ortamı sağlayan özel bir uygulama aracılığıyla alacakları uzaktan eğitim kursları sayesinde, hayallerine bir adım daha yaklaşmanın mutluluğunu yaşayacak.

İnternet bağlantısı bulunan bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar aracılığıyla giriş yapılabilecek uygulama sayesinde istedikleri gün ve saatte tamamen ücretsiz kurslarla sınavlara hazırlanacak görme engelliler, bu sayede eksiklerini tamamlama olanağı bulacak.

Engelleri ortadan kaldıran teknoloji

Doğuştan görme engelli sosyal bilgiler öğretmeni ve aynı zamanda EGED Başkanı Emre Taşgın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, teknolojinin gelişmesiyle görme engellilerin "Ekran Okuyucu" adı verilen yazılımlar aracılığıyla tablet, bilgisayar ve akıllı telefonları rahatlıkla kullanabildiklerini söyledi.

EGED olarak geçmiş yıllarda amatörce düzenledikleri kurslarla 20 üyelerinin, üniversite sınavını kazanmalarını sağladıklarını ifade eden Taşgın, bu yıl özel ders alma imkanı bulunmayan görme engelli öğrencileri evlerinde bulundukları ortamda hiçbir ücret ödemeden alanında uzman öğretmenlerle buluşturarak, uygulama aracılığıyla uzaktan eğitimle YKS'ye hazırlayacaklarını dile getirdi.

Kurs 15 Ekim'de başlayacak

Kursun 15 Ekim'de başlayacağını vurgulayan Taşgın, "Dersler akşam saatinde olacak. Öğretmenlerimiz, gönüllü görme engellilerden oluşmaktadır. Öğretmenlerimiz, alanlarında öğrenim görmüş, formasyon sahibi, kendi mesleğini icra eden arkadaşlarımızdır. 20 kişilik öğretmen kadrosuyla kursu düzenliyoruz. Edebiyat, Türkçe, matematik, tarih, coğrafya, felsefe grubu, fizik, kimya ve biyoloji gibi alanlarda derslerimiz mevcut." dedi.

Türkiye'nin farklı kentlerinden 25 görme engellinin kursa kayıt yaptırdığı bilgisini veren Taşgın, daha fazla kişiye ulaşmak için Milli Eğitim Bakanlığına müracaat ettiklerini ifade etti. 

(AA)